Blog

Czy Instagram ucina zasięgi? Dlaczego masz niskie zasięgi na Instagramie w 2024 roku?

Prowadzisz swoje konto na Instagramie, starasz się tworzyć regularne i wartościowe treści, pilnujesz, aby Twoje posty zawierały wszystkie niezbędne elementy, takie jak CTA czy pytanie do odbiorców? Śledzisz wszystkie trendy w social mediach i starasz się je wdrażać, a mimo to zasięgi stoją w miejscu? Nie jesteś w tym sama! Przeczytaj ten post i dowiedz się, dlaczego tak się dzieje i co można z tym zrobić. 

Czy Instagram ucina zasięgi Twoich postów?

Czas odpowiedzieć na odwieczne i najczęściej zadawane pytanie – czy Instagram ucina zasięgi? Niestety, ale … nie. Bardzo chciałabym odpowiedzieć, że tak. Wtedy oznaczałoby to, że niskie zasięgi naszych postów to nie nasza wina, a wina jedynie złego algorytmu.

Prawda jest jednak inna. Algorytm to naprawdę sprytne narzędzie. Potrafi dokładnie badać zachowania odbiorców i sprawdzać, jaki content im się podoba oraz … czy warto posłać go dalej w świat.

Jeśli więc zasięgi Twoich postów są coraz niższe, to niestety, ale prawdopodobnie wynika to z faktu, że Twoje posty nie są tak interesujące dla Twoich odbiorców, jak kiedyś. Dlatego koniecznie przyjrzyj się krytycznym okiem swoim postom i sprawdź, czy rzeczywiście zawierają wartość dla odbiorcy.

Jak działa algorytm Instagrama?

Algorytm ma za zadanie sprawić, że użytkownicy Instagrama pozostaną jak najdłużej aktywni w aplikacji. Jak się domyślasz, aby tego dokonać, musi nieustanie podsuwać im content, który będzie ich interesować. 

Tak naprawdę nie istnieje jeden algorytm Instagrama. Istnieje ich co najmniej kilka. Każdy rodzaj contentu – instagram reels, instagram stories, zakładka eksploruj itp. – ma swój własny, unikalny algorytm. Ponadto nie jest to coś „stałego”. Algorytm jest nieustannie zmieniany i ulepszany, aby z jak największą precyzją dopasowywać proponowany content do użytkowników.

Dlaczego Twoje zasięgi na Instagramie spadają?

Przyczyn może być naprawdę wiele. Ale jedną z pewnością mogę wykluczyć – to nie wina złego algorytmu. Powodem może być strategia, która nie została zmieniania od lat, niedopasowywanie się do trendów, niewłaściwe praktyki (typu follow for follow), ignorowanie zmian i aktualizacji w samej aplikacji, tworzenie contentu bez analizowania statystyk i sprawdzania, co podoba się obserwatorom, udostępnianie zbyt wielu współprac influencer marketingowych i wiele, wiele innych …

Jeśli chcesz się dowiedzieć, jakie jest źródło Twojego problemu i dlaczego Twoje konto stoi w miejscu, idealnym rozwiązaniem mogą być konsultacje online. Podczas indywidualnego spotkania wspólnie przeanalizujemy Twoje konto i znajdziemy przyczynę zastoju w rozwoju! Nie zabraknie również czasu na zadanie mi wszystkich nurtujących Cię pytań.

Czy hashtagi na Instagramie działają?

Oczywiście, że tak! Niezależnie od tego, co słyszysz dookoła, hashtagi nieustannie działają i mogą zwiększyć zasięg organicznych Twoich postów. Co prawda ich działanie nie jest już tak kluczowe, jak kiedyś, ale nieustannie jest to element, który warto wdrażać w publikacjach i który może przynieść dodatkowe korzyści. A na pewno nie przyniesie strat!

Jeśli chciałabyś dowiedzieć się, jak najlepiej stosować hashtagi, aby maksymalnie wykorzystać ich potencjał, koniecznie obejrzyj mój film na YouTube na ten temat.

Jak zwiększyć zasięg na Instagramie?

Jest wiele sposobów na to, aby zwiększyć zasięgi Twoich treści na Instagramie. Jeśli jednak chcesz zwiększyć zasięgi Twoich publikacji długofalowo, przede wszystkim musisz stworzyć świetną strategię contentową Twojego profilu. Aby to zrobić, musisz dokładnie przeanalizować statystyki Twojego konta na Instagramie. Sprawdź, jakie posty wygenerowały największy zasięg oraz największą liczbę interakcji. Następnie zastanów się: dlaczego? Co te posty mają ze sobą wspólnego? Oraz co było w nich takiego wyjątkowego?

Pamiętaj również, że możesz odświeżać i powielać tematy, które już poruszyłaś na swoim koncie. Jeżeli stworzyłaś post, który wygenerował świetne zasięgi, śmiało możesz go powtórzyć. Bardzo mała część obserwatorów śledzi wszystkie publikacje. Ponadto na Twoje konto co rusz przybywają nowi obserwatorzy, którzy rzadko kiedy czytają wcześniej opublikowane posty. Pamiętaj jedynie, aby nie kopiować i nie wklejać identycznej treści z identycznym zdjęciem czy grafiką. Opisz ten sam temat, ale w delikatnie odmieniony sposób.

Zacznij tworzyć Instagram Reels, czyli Rolki na Instagramie!

Nie mogłabym nie wspomnieć o jednym z najbardziej skutecznych sposobów na zwiększenie zasięgów, czyli o tworzeniu Instagram Reels (po polsku – Rolek). Nie można ukryć, że wideo jest dominującym trendem w marketingu w 2024 roku i jeśli chcesz, aby Twoje konto rozwijało się w naprawdę szybkim tempie, koniecznie musisz rozważyć publikowanie Instagram Reels. 

Rolki, w przeciwieństwie do standardowych postów, wyświetlają się głównie osobom, które Cię nie obserwują. Dzięki temu Twoje treści mają szansę dotrzeć do całkowicie nowych osób, a co za tym idzie, możesz łatwo zbudować większą społeczność. To także świetny sposób, aby zwiększać świadomość na temat Twojej marki!

Jest jeden haczyk. Aby Twoja Rolka się wybiła, musi być angażująca, ciekawa i musi dawać wartość odbiorcy. Jeśli chcesz poznać sekrety i tajniki dobrej Rolki, która ma szansę stać się viralem, koniecznie obejrzyj mój film na YouTube na ten temat

Czy reklama na Instagramie i promowanie Twojego profilu ucina zasięgi?

Czasami zdarza się tak, że nie mamy czasu, aby czekać na zwiększenie zasięgów. Rozwijanie konta, dopracowywanie strategii i tworzenie wartościowego contentu brzmi fajnie, ale czasami po prostu nie mamy na to czasu. Potrzebujemy efektów teraz, zaraz już! I na szczęście w takiej sytuacji mamy dostępne dwa rozwiązania – reklamę oraz funkcję promowania.

Wbrew panującym mitom, promowanie (oraz reklama) nie obniżają zasięgów Twoich postów. Możesz śmiało korzystać z tych opcji tylko od czasu do czasu i nie będzie mieć to wpływu na Twoje działania organiczne. Ponadto reklama oraz promowanie to genialne narzędzia, jeśli chcesz zwiększyć liczbę obserwujących i wypromować swój profil na Instagramie. Nie wiesz, jak najlepiej wykorzystać te funkcje i jak stworzyć reklamę, która nie przepali Twojego budżetu? Koniecznie sprawdź mojego eBooka: Jak ustawić skuteczną reklamę na pozyskiwanie obserwatorów. I jak promować posty na Instagramie. Jeśli lubisz gotowe rozwiązania, które możesz wdrożyć od razu, ta pozycja jest dla Ciebie!

Udostępnij ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *