Blog

Czy konto na Instagramie musi mieć określoną tematykę?

Gdybym miała wymienić kilka najczęściej powtarzających się pytań, które mi zadajecie w wiadomościach prywatnych, z pewnością przynajmniej połowa dotyczyłaby tematyki konta na Instagramie.

Jak wybrać tematykę konta na Instagramie?

Jaka tematyka konta na Instagramie sprawdza się najlepiej?

Czy TA tematyka konta ma szansę odnieść sukces?

Czy moje konto może mieć więcej niż jedną tematykę?

Niestety, ale na żadne z tych pytań nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Bardzo chciałabym, żeby była, naprawdę! To ogromnie ułatwiłoby moją pracę. Niestety tym razem muszę posiłkować się słynną odpowiedzią „to zależy”. Ale nie martw się, nie zostawię Cię z tym! Omówimy sobie kilka najważniejszych kwestii związanych z tematyką konta. Mam nadzieję, że te informacje pomogą Ci w podjęciu najważniejszych decyzji!

Czy konto na Instagramie musi mieć określoną tematykę?

Zacznijmy od rozwiania największej wątpliwości, która była inspiracją do napisania tego posta. Tak, jak wspominałam, nie ma na to pytanie jednoznacznej i zawsze dobrej odpowiedzi. Mogę natomiast opowiedzieć Ci, jak to wygląda z mojego doświadczenia i która „opcja” wydaje się być sensowniejsza i bardziej korzystna.

Teoretycznie mogłabym w skrócie odpowiedzieć na to pytanie po prostu: „Tak, konto powinno mieć określoną tematykę”. Dlaczego? Bo gdy konto trzyma się jednej, głównej tematyki, bardzo często rozwija się o wiele szybciej. Moim ulubionym porównaniem (które swoją drogą jest autorskie, może dlatego jest ulubione) jest porównanie konta na Instagramie do sklepu.

Gdybym zapytała Cię, do jakiego sklepu się udajesz, gdy chcesz zrobić zakupy spożywcze, prawdopodobnie podałabyś mi konkretną jego nazwę. Gdybym zapytała, do jakiego sklepu idziesz, gdy chcesz zmienić kolor ścian w salonie i musisz kupić farbę, również prawdopodobnie uzyskałabym jasną i konkretną odpowiedź. Sytuacja wygląda analogicznie w przypadku konta na Instagramie.

Gdyby ktoś zapytał Cię o konto na Instagramie, gdzie można zdobyć wiedzę z zakresu social mediów i rozwoju konta na Instagramie, jakie konto byś poleciła?

Być może moje (o ile uważasz oczywiście, że jest godne polecenia!). Ale myślę, że nie miałabyś wątpliwości, że o takiej właśnie tematyce jest moje konto i można na nim znaleźć tę konkretną rzecz, której dana osoba „szuka”.

Rozumiesz już, co mam na myśli?

Nie chodzi oczywiście tylko o polecenia. Chociaż niewątpliwie łatwiej jest polecić czyjeś konto, gdy możemy jasno określić „dlaczego”. Określona tematyka daje o wiele więcej! Twoi odbiorcy od razu widzą, jaką wartość przekazujesz na swoim profilu, mają poczucie, że spędzanie czasu na oglądaniu Twoich materiałów jest bardziej produktywne niż scrollowanie Instagrama. Ponadto określając tematykę swojego konta, masz dużo większe szanse, że dotrzesz do swoich potencjalnych obserwatorów!

Kiedy konto na Instagramie nie musi mieć określonej tematyki?

Zwykle odpowiadam, że taka sytuacja „ma sens”, gdy osobowość twórcy/twórczyni, jej poglądy lub po prostu styl życia są bardzo ciekawe. Generalnie można by określić to jako „to coś”, czyli magiczne zjawisko, które sprawia, że coś nam się podoba, jest przyciągające. Nie zawsze jednak wiemy, czym to właściwie jest spowodowane.

W skrócie – żeby na jednym koncie śmiało funkcjonowały różne, niemające ze sobą nic wspólnego tematyki – trzeba mieć dobre predyspozycje oraz odrobinę szczęścia.

W moim odczuciu dużo łatwiej jest się jakkolwiek określić i wybrać jedną, główną tematykę, a w międzyczasie przeplatać w naszych materiałach inne zainteresowania, które są dla nas ważne.

Jak wybrać tematykę konta na Instagramie?

Przede wszystkim , tematyka Twojego konta powinna być spójna z Tobą, Twoimi zainteresowaniami oraz tym, co lubisz! Nie staraj się znaleźć tematyki, która będzie po prostu działać. Nie ma takiej uniwersalnej dziedziny, która zawsze się „klika”.

Jeżeli chciałabyś popracować nad tematyką swojego konta, dowiedzieć się czy ma ona szansę odnieść sukces, a także dowiedzieć się, co robić, aby publikować regularnie, systematycznie, zawsze mieć pomysły na posty i zapał do pracy, zapraszam Cię serdecznie na nasz webinar!

PS Webinar dedykowany jest nie tylko osobom początkującym, które dopiero zaczynają swoją przygodę z Instagramem, ale również „starym wyjadaczom”, którzy chcieliby sprofesjonalizować i usystematyzować swoje działania!

Udostępnij ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *