Blog

Ile kosztuje reklama na Instagramie i czy warto promować/reklamować profil?

Jeśli działasz na Instagramie od dłuższego czasu, w szczególności jeśli prowadzisz profil biznesowy (firmowy), z pewnością planujesz korzystać z reklamy na Facebooku lub Instagramie. Bardzo możliwe, że zastanawiasz się również, czy opłaca się korzystać z tej formy marketingu, czy potrzebujesz dużego budżetu i generalnie „z czym to się je”. Jeśli tak, koniecznie przeczytaj ten artykuł do końca!

Czy warto reklamować się na Instagramie?

Zastanawiasz się, czy reklama w social mediach, a dokładniej na Facebooku lub Instagramie, to dobry krok marketingowy i czy przynosi efekty? Jednoznacznie mogę Ci odpowiedzieć – dobrze ustawiona kampania reklamowa potrafi przynieść naprawdę genialne rezultaty. Kluczowym sformułowaniem jednak jest dobrze ustawiona kampania. Niestety nie wystarczy tylko ustawić reklamę, aby zadziały się cuda. Do tego procesu należy dobrze się przygotować – zarówno od strony technicznej, jak i strategicznej.

Czy warto promować posty na Instagramie?

Bardzo możliwe, że spotkałaś się z wieloma opiniami sugerującymi, że nie warto korzystać z tej funkcji. Być może słyszałaś nawet, że promowanie postów obniża zasięgi organiczne. Na szczęście to mit. Promowanie to funkcja, która absolutnie nie ucina zasięgów innych postów i ma wiele zalet. Ponadto możesz promować nie tylko standardowe posty, lecz także Instagram Stories i Reels. Jeśli zależy Ci na zwiększaniu świadomości na temat Twojej marki lub wygenerowaniu większej ilości interakcji pod postem, a także pozyskaniu nowych obserwatorów, ta funkcja może okazać się dla Ciebie bardzo przydatna! W szczególności, jeśli menedżer reklam jest dla Ciebie zbyt trudny w obsłudze.

Jeśli jednak zależy Ci na konwersjach typu sprzedaż lub rezerwacja usług, promowanie nie będzie dobrym rozwiązaniem. W tym wypadku zdecydowanie lepiej sprawdzi się reklama ustawiona bezpośrednio w menedżerze reklam.

Ile kosztuje reklama na Instagramie? Koszt Instagram Ads / Facebook Ads.

Jedną z największych (moim zdaniem) zalet reklam jest to, że budżet wyznaczamy sobie sami, a koszt reklamy na Instagramie i Facebooku nie jest jednoznaczny. Facebook nie ustalił żadnego cennika wyświetlania reklam, nie określił ceny za wyświetlenie np. jednej reklamy. Oznacza to, że możesz ustawić kampanię tak naprawdę z dowolnym budżetem (w granicach rozsądku). Oczywiście nie każdy budżet przyniesie oczekiwane efekty. Niektóre kampanie będą „droższe” (np. kampanie na pozyskanie kontaktów czy sprzedaż), a inne tańsze (np. budujące świadomość marki czy poszerzające grono obserwatorów).

Jak zrobić kampanię reklamową na Instagramie?

Zanim ustawisz swoją pierwszą kampanię, musisz się do tego przygotować! Dzięki temu będzie mieć ona dużo większe szanse na powodzenie. Niemniej nie oczekuj od siebie, że już pierwsza kampania okaże się sukcesem. Daj sobie czas i przestrzeń na popełnianie błędów i wyciąganie wniosków.

Zastanów się, jaki jest Twój cel

Jest to moim zdaniem jedno z najważniejszych pytań, na które musisz sobie odpowiedzieć. Przede wszystkim, jeśli Twoim głównym celem jest sprzedaż produktów czy pozyskanie kontaktów, powinnaś zdecydować się na ustawienie kampanii w menadżerze reklam, a nie na promowanie. Ponadto uświadomienie sobie celu Twoich działań pomoże dobrać Ci odpowiedni cel kampanii podczas konfiguracji samej reklamy.

Przeanalizuj budżet

Zastanów się, ile miesięcznie możesz wydać na reklamę. Wspominałam, że Facebook nie narzuca nam żadnego konkretnego cennika, do którego powinniśmy się zastosować, jednakże przy zbyt małym budżecie Twoja reklama może nie wystartować. A jeśli wyznaczysz zbyt duży budżet „na start” na pierwszą kampanię, Twoje reklamy mogą okazać się bardzo drogie, a budżet przepalony.

Jaki budżet dzienny przeznaczyć na reklamę?

Jeśli dysponujesz bardzo małym budżetem na reklamy, postaraj się nie schodzić poniżej 10-20 zł dziennie na jeden zestaw reklam. Jeśli masz możliwość wydać więcej, rozważ około 50 zł dziennie na jeden zestaw reklam. Oczywiście jeśli wyniki okażą się satysfakcjonujące, możesz budżet zwiększyć.

Poznaj dobrze grupę docelową

Aby dobrze ustawić reklamę, musisz poznać swoich potencjalnych klientów lub odbiorców. Koniecznie przeanalizuj, jakiej są płci, w jakim są wieku, gdzie mieszkają, czym się interesują, a czym z pewnością nie. Jeśli jesteś osobą bardziej zaawansowaną, możesz uwzględnić w strategii bardziej sprecyzowane grupy, np. lookalike czy remarketingowe.

Przygotuj kreacje reklamowe

Twoja kampania powinna zawierać w sobie kilka kreacji reklamowych. Postaraj się przygotować różnorodne formaty – na przykład grafikę, wideo i karuzelę. Dzięki temu przetestujesz różne kreacje i sprawdzisz, co najbardziej przyciąga wzrok Twoich potencjalnych odbiorców w mediach społecznościowych.

Zadbaj o kwestie techniczne

Aby utworzyć swoją pierwszą kampanię, musisz stworzyć konto reklamowe i połączyć je ze swoją stroną na Facebooku i kontem na Instagramie. Pamiętaj także o dodaniu metody płatności. Jeśli masz stronę internetową, koniecznie wgraj na nią piksel Facebooka. Dzięki pikselowi Facebook będzie zbierał dane na temat użytkowników na Twojej stronie, a Ty będziesz mogła śledzić postępy i efekty kampanii, a także ustawiać bardziej zaawansowane grupy odbiorców. Jeśli masz także sklep internetowy, nie zapomnij o skonfigurowaniu katalogu produktów.

Skonfiguruj kampanię

Gdy wszystko będziesz mieć gotowe, pozostaje jedynie skonfigurowanie kampanii! Jeśli techniczne ustawienie kampanii jest dla Ciebie zbyt skomplikowane, możemy spotkać się na konsultacjach, podczas których chętnie wytłumaczę Ci cały proces krok po kroku.

Jak zrobić reklamę na Instagramie, aby zdobyć więcej obserwatorów na koncie na Instagramie?

Jeśli zależy Ci głównie na pozyskaniu nowych obserwatorów na Instagramie (a tym samym zwiększeniu świadomości marki), gorąco polecam Ci mojego eBooka: Jak ustawić skuteczną reklamę na pozyskiwanie obserwatorów. I jak promować posty na Instagramie. Przedstawiam w nim, jak ustawić skuteczną reklamę na pozyskiwanie obserwatorów na Instagramie krok po kroku. Nie potrzebujesz żadnych umiejętności ustawiania reklam. Przeprowadzam Cię przez cały proces „za rękę”, zdradzając najlepszą strategię reklamową, którą przetestowałam wielokrotnie na kontach moich oraz moich klientów. Jeśli potrzebujesz gotowego, sprawdzonego rozwiązania, ten eBook idealnie sprawdzi się dla Ciebie!

Udostępnij ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *