Blog

Instagram Bio. Jak je poprawnie napisać?

Instagram Bio jest jednym z ważniejszych elementów każdego profilu. Oczywiście nawet najlepsze bio na świecie nie jest w stanie wiele zdziałać, jeżeli pozostałe aspekty pozostawiają wiele do życzenia. Niemniej jest to element, który jest pomijany przez wiele osób. Dlatego w tym poście zdradzę Wam, co zrobić, aby Wasze bio było naprawdę dobre!

Jak napisać dobre i skuteczne Instagram Bio?

Zadbaj o czytelność

Nikt nie lubi czytać zbitego tekstu informacji. To również tyczy się bio. Ciągły tekst nie wygląda dobrze. Ponadto w bio mamy naprawdę duże ograniczenie pod względem liczby znaków. Jeżeli zdecydujesz się na pełne zdania, nie zmieścisz tam zbyt dużo informacji. Zamiast tego postaraj się wykorzystać emotikony jako punktory.

Pamiętaj o hierarchii informacji

Bardzo często porównuje instagram bio do rozmowy rekrutacyjnej lub do krótkiego CV. Podczas rozmowy rekrutacyjnej nie masz wątpliwości, że mówienie o sobie powinnaś zacząć od aspektów, które mają największe znaczenie na stanowisku, o które aplikujesz. Na Instagramie ma to dokładnie takie samo zastosowanie! Zacznij od informacji, które mogą być najważniejsze dla potencjalnego obserwatora.

Nie powielaj nazw

Jeżeli Instagram daje nam jakąś możliwość, powinniśmy z niej skorzystać. Nasze konto można wyszukać na dwa sposoby: poprzez nick oraz nazwę. Dlatego staraj się nie powielać dwóch identycznych informacji. Wykorzystaj te pola tak, aby można było Cię wyszukać po wpisaniu dwóch różnych fraz. Jeżeli wykonujesz jakiś konkretny zawód/profesję, warto to wpisać w polu „nazwa”. To również wpłynie pozytywnie na Twoją widoczność w wyszukiwarce!

Zacznij od wartości

Bio jest dobrze zacząć od najważniejszej informacji, czyli odpowiedzi na pytanie: „Dlaczego warto Cię zaobserwować?”. Większość z nas nie czyta tekstu, a jedynie go skanuje. Skan informacji zaczynamy od pierwszej linijki, później nasza uwaga zostaje skierowana na początki kolejnych linii. Dlatego tak ważne jest, aby już pierwsze zdanie przykuwało uwagę odbiorców. A co bardziej skłoni nas do przeczytania reszty tekstu, jeżeli nie informacja, która od razu wskazuje nam realną korzyść/wartość?

Unikaj zewnętrznych czcionek

Czcionki pobrane z zewnętrznych serwisów niekiedy bardzo kuszą. Niektóre są rzeczywiście ładne i nie dziwię się, że część z Was postanawia je wykorzystać w swoim bio. Niestety mają bardzo dużą wadę. Instagram nie odczytuje takich napisów jako litery. Traktuje je tak samo, jak znaki (np. przecinek/kropka), co oznacza, że wykorzystując taką czcionkę w polu „nazwa”, Twojego konta nie da się wyszukać za pomocą wpisanych słów. Ponadto niektóre telefony nie odczytują tych fontów i Twoi obserwatorzy , zamiast widzieć tekst, zobaczą kwadraty ze znakami zapytania.

Powiedz, jak można się z Tobą skontaktować

Jeden z największych błędów, jakie można popełnić w bio, to brak informacji na temat kontaktu. W przypadku firm powinien to być kontakt telefoniczny/mailowy. Konta influencerskie powinny podać mail kontaktowy do siebie lub asystentki/agencji. Natomiast biznesy lokalne powinny umieścić informacje na temat… miasta! Nawet nie macie pojęcia, jakie to straszne uczucie, gdy trafiacie na genialną knajpkę i nie macie pojęcia, w jakim mieście się znajduje.

Powiedz, gdzie kieruje odnośnik

Nikt z nas nie lubi podejrzanych odnośników. Instagram bio jest świetnym miejscem na zostawienia linka do swojej strony internetowej/bloga lub sklepu. Niestety większość z nas zapomina o tym, aby napisać… co w tym linku się znajduje! Ja sama nigdy nie klikam w żadne obce hiperłącza. Jeżeli chcesz zwiększyć liczbę kliknięć w odnośnik w Twoim bio, daj znać obserwatorom, gdzie ten link ich przekieruje!

Gratulacje! Od teraz Twoje Instagram Bio będzie na najwyższym poziomie.


Jeżeli masz ochotę na dodatkową dawkę wiedzy, nie zapomnij zaobserwować mojego konta na Instagramie.

Możesz też zajrzeć do poprzedniego posta i dowiedzieć się, jak nauczyć się kreatywności.

Udostępnij ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.