Blog

Jak stworzyć skuteczne Bio na Instagramie?

Jeśli Instagram to jedno z social mediów, które wykorzystujesz w swojej firmie lub które traktujesz „na poważnie”, koniecznie powinnaś zwrócić uwagę na to, aby Twoje bio było naprawdę dobre. Oczywiście nawet najlepsze bio na świecie nie jest w stanie wiele zdziałać, jeżeli pozostałe aspekty pozostawiają wiele do życzenia. Niemniej jest to element, który jest pomijany przez wiele osób. Dlatego w tym poście zdradzę Ci kilka dobrych praktyk i opowiem, co zrobić, aby Twoje bio było naprawdę skuteczne!

Czym jest Bio na Instagramie i co napisać w Bio?

Bio jest to skrót od słowa biogram. Instagram Bio jest to krótki opis Twojego profilu, który wyświetla się na samej górze Twojego konta na Instagramie. W skrócie jest wizytówką profilu. To miejsce, w którym możesz się przedstawić, opowiedzieć, czym się zajmujesz, co robisz na Instagramie i kim jesteś. Masz na to dokładnie 150 znaków. Nie jest to dużo, więc warto dobrze przemyśleć, jakie informacje warto tam zawrzeć, a jakie lepiej pominąć.

Jak edytować Bio na Instagramie?

Aby to zrobić, wystarczy, że klikniesz przycisk „edytuj profil” w widoku Twojego profilu na Instagramie, a następnie edytujesz pole „Życiorys” i potwierdzisz swoją decyzję, klikając „Gotowe”.

Jak stworzyć biogram na Instagramie, który będzie skuteczny?

Nie ma idealnej odpowiedzi na to, czym jest skuteczne bio. Wszystko zależy od tego, jakie konto prowadzisz, czym się zajmujesz i jaki jest Twój cel.

Jeśli prowadzisz konto osobiste (twórcy), prawdopodobnie Twoim głównym celem będzie pozyskanie nowych followersów, czyli zwiększenie swojej społeczności. Musisz więc skupić się na tym, aby Twoje bio zachęcało do obserwowania profilu.

Jeśli prowadzisz konto biznesowe (firmowe), prawdopodobnie Twoim głównym celem będzie sprzedaż lub rezerwacja Twoich usług. Dlatego koniecznie pamiętaj, aby projektując Twoje bio, skupić się właśnie na tym działaniu obserwatorów. Przykładowo możesz dodać w nim call to action (CTA), czyli wezwanie do działania, typu: „Napisz do mnie, aby umówić się na konsultację”.

Unikaj hashtagów w Bio

Niestety, ale hashtagi w bio nie zwiększają widoczności Twojego profilu. W rzeczywistości mogą jedynie sprawić, że Twój potencjalny obserwator postanowi sprawdzić, co znajduje się w danym hashtagu i wpadnie w wir scrollowania, zapominając o Tobie. Dlatego lepiej w bio ich nie umieszczać. Wyjątkiem może być sytuacja, gdy stworzyłaś swój własny, indywidualny hashtag (np. związany z jakimś wyzwaniem) i chcesz go promować na swoim Instagramie.

Zadbaj o czytelność swojego biogramu – wykorzystaj emotki!

Nikt nie lubi czytać zbitego tekstu informacji. To również tyczy się bio. Blok tekstu nie wygląda dobrze. Ponadto w bio mamy naprawdę duże ograniczenie pod względem liczby znaków. Jeżeli zdecydujesz się na pełne zdania, nie zmieścisz tam zbyt dużo informacji. Zamiast tego postaraj się wykorzystać emotikony jako punktory i umieścić skrótowo najważniejsze informacje.

Pamiętaj o hierarchii informacji w opisie profilu

Bardzo często porównuje Instagram bio do rozmowy rekrutacyjnej lub do krótkiego CV. Podczas rozmowy rekrutacyjnej nie masz wątpliwości, że mówienie o sobie powinnaś zacząć od aspektów, które mają największe znaczenie na stanowisku, o które aplikujesz. Na Instagramie ma to dokładnie takie samo zastosowanie! Zacznij od informacji, które mogą być najważniejsze dla potencjalnego obserwatora.

Nie powielaj nazwy i nazwy użytkownika

Jeżeli Instagram daje nam jakąś możliwość, powinniśmy z niej skorzystać. Nasze konto można wyszukać na dwa sposoby: poprzez nazwę użytkownika (nick) oraz nazwę. Dlatego staraj się nie powielać dwóch identycznych informacji w tych rubrykach. Wykorzystaj te pola tak, aby można było Cię wyszukać po wpisaniu dwóch różnych fraz. Nazwa użytkownika jest to „standardowa” nazwa, której posługujesz się na swoim profilu. Używasz jej do logowania się, a Twoi odbiorcy mogą oznaczyć Cię po niej w komentarzu.

Nazwa natomiast to pole, które wyświetla się nad Twoim bio. Możesz tam wpisać na przykład swoje imię i nazwisko (jeśli nie występuje w nicku) lub imię + słowa kluczowe opisujące Twój profil. Ponadto, jeżeli wykonujesz jakiś konkretny zawód/profesję warto go wpisać w polu „nazwa”. Jeśli działasz lokalnie, dobrze jest umieścić również nazwę miejscowości. Przykładowo na profilu dietetycznym nazwa mogłaby wyglądać tak: Iga | Dietetyk Warszawa. To również wpłynie pozytywnie na Twoją widoczność w wyszukiwarce!

„Dlaczego warto Cię zaobserwować?” – zawrzyj odpowiedź na to pytanie

Bio jest dobrze zacząć od najważniejszej informacji dla potencjalnego obserwatora, czyli odpowiedzi na pytanie: „Dlaczego warto Cię zaobserwować?”. Większość z nas nie czyta tekstu, a jedynie go skanuje. Skan informacji zaczynamy od pierwszej linijki, a później nasza uwaga zostaje skierowana na początki kolejnych linii. Dlatego tak ważne jest, aby już pierwsze zdanie przykuwało uwagę odbiorców. A co bardziej skłoni nas do przeczytania reszty tekstu, jeżeli nie informacja, która od razu wskazuje nam realną korzyść/wartość dla nas?

Unikaj zewnętrznych czcionek

Czcionki pobrane z zewnętrznych serwisów niekiedy bardzo kuszą. Niektóre są rzeczywiście ładne i nie dziwię się, że część z Was postanawia je wykorzystać w swoim bio. Niestety mają bardzo dużą wadę. Instagram często nie odczytuje takich napisów jako litery. Zdarza się, że traktuje je tak samo, jak znaki (np. przecinek/kropka), co oznacza, że wykorzystując taką czcionkę w polu „nazwa”, Twojego konta nie da się wyszukać za pomocą wpisanych tam słów. Ponadto niektóre telefony nie odczytują tych fontów i Twoi obserwatorzy, zamiast widzieć tekst, zobaczą kwadraty ze znakami zapytania.

Powiedz, jak można się z Tobą skontaktować

Jeden z największych błędów, jakie można popełnić w bio, to brak informacji na temat kontaktu. W przypadku konta biznesowego na Instagramie powinien to być kontakt telefoniczny/mailowy. Profile influencerskie powinny podać mail kontaktowy do siebie lub asystentki/agencji. Natomiast biznesy lokalne powinny umieścić w bio również … adres! Pewnie znasz to straszne uczucie, gdy trafiasz na genialną knajpkę i nie masz pojęcia, w jakim mieście się znajduje.

Koniecznie dodaj link w Bio

Instagram umożliwia dodanie jednego aktywnego linku w bio. Potencjalni klienci bardzo często zaglądają na stronę internetową w poszukiwaniu dodatkowych informacji na temat produktów czy usługi. Jeśli masz sklep internetowy, stronę internetową lub inną wizytówkę, z pewnością zależy Ci na większej liczbie wejść na witrynę, dlatego koniecznie podlinkuj ją w bio.

Jeśli natomiast prowadzisz konto osobiste, również dobrze jest wykorzystać potencjał klikalnego odnośnika. Na tego typu profilu możesz na przykład dodać link do swojego YouTube’a, bloga, profilu na Facebooku lub innego miejsca w sieci.

Powiedz, do jakiej witryny internetowej kieruje link w Bio na Instagramie

Nikt z nas nie lubi podejrzanych odnośników. Instagram bio jest świetnym miejscem na zostawienie odnośnika do swojej strony internetowej/bloga lub sklepu. Niestety większość z nas zapomina o tym, aby napisać… co w tym odnośniku się znajduje! Ja sama nigdy nie wchodzę w żadne nieznane mi hiperłącza. Jeżeli chcesz zwiększyć liczbę kliknięć w odnośnik w Twoim bio, daj znać obserwatorom, gdzie ten odnośnik ich przekieruje!

Zadbaj o estetyczne zdjęcie profilowe

Zdjęcie profilowe (inaczej avatar) nie jest do końca elementem Bio, ale jest z nim silnie powiązane, więc postanowiłam o nim również krótko wspomnieć. Stanowi ono pewnego rodzaju „logo” Twojego konta, ponieważ użytkownicy Instagrama często mocno kojarzą avatar z danym twórcą (a zmiana zdjęcia wiąże się z uczuciem lekkiego zagubienia wśród odbiorców). Dlatego zadbaj o to, aby wybrać dobry avatar, którego nie będziesz zmieniać zbyt często i który będzie pasował do ogólnej kolorystyki. Jeśli prowadzisz Instagram firmowy, możesz oczywiście umieścić w avatarze logo swojej marki.

Gratulacje! Od teraz Twoje Insta Bio będzie na najwyższym poziomie.

Jeżeli masz ochotę na dodatkową dawkę wiedzy z zakresu marketingu i social mediów, nie zapomnij zaobserwować mojego konta na Instagramie 🙂!

Możesz też zajrzeć do poprzedniego posta i dowiedzieć się, jak nauczyć się kreatywności.

Udostępnij ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *