Blog

InstaStories. Jak tworzyć angażujące relacje?

Nie trzeba być ekspertem, żeby zauważyć, że InstaStories opanowały nasz instagramowy świat. Konsumpcja treści znacząco się zmieniła i to wideo jest formatem, który króluje w internecie. Prawdopodobnie godnym następcą relacji będzie format „tiktokowy”, czyli Reels. Na razie jednak nie jest to funkcja dostępna w Polsce, więc powinniśmy skupić się na rozwoju naszych InstaStories.

Co zrobić, aby wznieść InstaStories na wyższy poziom?

Jest kilka rzeczy, o których musicie pamiętać w kontekście InstaStories. Przede wszystkim Instagram w ogólnym pojęciu jest medium stworzonym dla ładnych obrazków. To jest taki estetyczny świat, gdzie wszystko powinno ze sobą grać lub być w jakiś sposób spójne. Czy jest to bezwzględna zasada i bez tego się nie da rozwinąć swojego konta? Nie. Czy mimo wszystko jest w ten sposób łatwiej? Jak najbardziej. Poniżej przedstawiam Wam kilka wskazówek, które z pewnością zwiększą ilość wyświetleń pod Waszymi Stories.

Pokaż się na InstaStories!

Nie ma nic bardziej angażującego niż czynnik ludzki. Będę to powtarzać bez przerwy. Dużo lepsze wyniki uzyskasz publikując flatlay z widoczną dłonią czy ręką niż bez. To samo tyczy się InstaStories. Szanse, że zaangażujesz swoją społeczność są o wiele większe, jeżeli postanowisz się pokazać. Możesz wejść na wyższy poziom i nagrać gadane InstaStories. Bardzo Cię do tego zachęcam. Z początku jest to trudne i nie do końca komfortowe, ale w ogólnym ujęciu bardzo się opłaca. Oczywiście nie zapomnij o dodaniu napisów do mówionych relacji. Co jeszcze angażuje? Uśmiech! Nie zrozum mnie źle, nie chodzi o to, aby uśmiechać się na siłę i udawać dobre samopoczucie, ale warto pamiętać o tym, że taki mechanizm istnieje.

Wprowadź elementy grywalizacji

Czy chcemy, czy nie, gdzieś w środku zawsze będziemy dziećmi i gry będą nas angażować. Warto ten element wykorzystać i wprowadzić do swoich Stories. Jak to zrobić? Możesz zorganizować quiz. Im trudniejszy, tym lepiej. Im więcej niewiadomych, tym więcej otrzymasz DM’ów z zapytaniem „dlaczego…”. Nie zapomnij w takiej sytuacji omówić quizu następnego dnia. Obserwatorzy nie lubią być pozostawiani w niewiedzy! Poza quizami możesz stosować ankiety. Wprowadź swoich odbiorców do swojego świata i pozwól im podejmować decyzje razem z Tobą. Czy może być coś lepszego niż taka mała siła sprawcza?

Pytaj. Nawet, jeżeli znasz odpowiedź

Ten wewnętrzny mechanizm akurat bardzo lubię. Mamy w sobie coś takiego, że gdy ktoś pyta nas o pomoc, służymy mu pomocą I to jest naprawdę fajne. Jeżeli postanowisz zapytać swoich odbiorców o polecenie lekarza/kosmetyku/restauracji lub poprosisz ich o pomoc w odgadnięciu nazwy danego produktu, jest duża szansa, że uzyskasz odpowiedź zwrotną. Oczywiście nie warto tego „tricku” stosować zbyt często, bo byłoby to po prostu męczące. A obserwatorzy na pewno szybko zwęszyliby podstęp. Niemniej od czasu do czasu możesz zapytać swoich odbiorców o zdanie lub poradę. Jestem pewna, że chętnie się wypowiedzą.

Zadbaj o spójność kolorystyczną

Wiedziałaś, że kolor jest elementem brandingu, który zapamiętujemy częściej niż logo? Co to oznacza w praktyce? Że warto trzymać się tej samej palety kolorystycznej podczas tworzenia Stories. To samo tyczy się fontów. Nasi obserwatorzy są naprawdę przyzwyczajeni do wyglądu naszych Stories i avatar oraz fonty/kolory są pierwsze, z czym nas kojarzą. Dlatego postaraj się ustalić jedną paletę kolorystyczną i jeden/ max dwa fonty, z których będziesz korzystać. Twoje Stories będą bardziej spójne i estetyczne, a odbiorcy nie będą mieli wątpliwości , że to właśnie Twoje relacje aktualnie oglądają.

Skorzystaj z naklejek

Jak już wspomniałam na początku wpisu, instagramowi odbiorcy lubią ładne rzeczy. Dlatego warto zadbać o to, aby nasze Stories były po prostu ładne/estetyczne. Co dodatkowo przyciągnie wzrok odbiorcy i pozwoli Ci się wyróżnić? Naklejki na InstaStories! Dzięki nim szybko i łatwo zaprojektujesz pięknie InstaStories. Sama korzystam z nich codziennie. Dodatkowy atut? Mają określoną paletę kolorystyczną, która do siebie pasuje. A jak już wiesz, kolory są bardzo ważnym elementem komunikacji wizualnej. Za granicą naklejki podbiły świat InstaStories. W Polsce ten trend dopiero się rozpoczyna, ale jestem pewna, że będzie się utrzymywał.

Jeżeli chciałabyś zobaczyć, jakie naklejki przygotowaliśmy z Maćkiem, kliknij tutaj: naklejki na InstaStories i wybierz paletę, która najbardziej Ci odpowiada!


Przedstawiłam Ci moje ulubione sposoby na angażowanie odbiorców na InstaStories. Przetestuj je i sprawdź, jak Twoi odbiorcy na nie reagują. Nie zapomnij, aby wyciągać wnioski na przyszłość.


Jeżeli masz ochotę na dodatkową dawkę wiedzy, nie zapomnij zaobserwować mojego konta na Instagramie.

Udostępnij ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *