Blog

Jak pozyskać nowych obserwatorów na Instagramie?

Dlaczego to takie ważne?

Jedno z najczęściej zadawanych przez Was pytań to właśnie „Jak pozyskać nowych obserwatorów na Instagramie?”. Oczywiście w ogóle mnie to nie dziwi, bo każdy twórca chce, aby jego materiały miały oglądalność. Nie ma w tym nic złego. Co więcej, zależy nam nie tylko na wyświetleniach, ale również na reakcjach. Dlatego drugim najważniejszym aspektem jest budowanie zaangażowanej społeczności. To jednak jest na tyle długi temat, że musi doczekać się oddzielnego wpisu 😉 Zasługuje na to!

Zadbaj o ciekawy content

Przede wszystkim, musisz wiedzieć jedno, ludzie zawsze obserwują profile „po coś”. Jeżeli jest to konto sławnej osoby najczęściej powodem jest czysta sympatia lub po prostu chęć podglądnięcia życia gwiazdy. Zdecydowana większość z nas nie może się jednak pochwalić masą fanów, którzy po prostu przychodzą sami, więc musimy przyciągnąć do siebie obserwatorów czymś innym. Czym? Najczęściej wartościowymi treściami. Mogą to być ładne zdjęcia, mogą to być ciekawe teksty, mogą to być treści edukacyjne, mogą to być również kulisy prowadzenia biznesu. Tak naprawdę ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Co jest istotne? Te treści muszą być ciekawe! Najprościej jest przeanalizować to, co Ty lubisz oglądać i porównać z treściami, które prezentujesz na swoim profilu. Jest różnica?

Jakich hashtagów używać, aby pozyskać nowych obserwatorów?

To, że hashtagów trzeba używać to oczywiste, bo tak naprawdę głównie dzięki nim mamy szansę dotrzeć do nowych odbiorców, ale najważniejsze jest to, w jaki sposób je dobierać. Na co najbardziej zwrócić uwagę? Przede wszystkim unikaj hashtagów, które są bardzo popularne. Dlaczego? Bo gdy tylko Twoje zdjęcie pojawi się w „ostatnich”, zdąży spaść kilka pozycji niżej przez nadmiar udostępnianych postów. A co za tym idzie, nie pojawisz się w kategorii „najpopularniejsze”. Najczęściej to właśnie stamtąd przychodzi najwięcej wyświetleń. Jeżeli nie jesteś jeszcze kontem z kilkudziesięcioma tysiącami followersów, używaj hashtagów, które mają od 100 do 500 tysięcy postów i obserwuj, które sprawdzają się u Ciebie najlepiej.

Ile hashtagów używać?

W poście możemy użyć do 30 hashtagów i najlepiej wykorzystać ich maksymalną ilość. W końcu, im więcej hashtagów, tym większa szansa na dotarcie do nowych osób!

Które są najbardziej skuteczne?

Unikaj używania hashtagów, które nic nie znaczą np. #followme. Osoby, które przeglądają zdjęcia w tej kategorii wcale nie szukają ciekawego contentu. Szukają jedynie osób, które mogłyby zaobserwować ich profil „w podziękowaniu”. Używaj hashtagów, które rzeczywiście opisują zdjęcie oraz takich, których ktoś mógłby wyszukać np. w ramach inspiracji. Świetnie tutaj sprawdzają się wszelkiego rodzaju hashtagi związane z wystrojem wnętrz oraz stylizacjami/ubiorem/kosmetykami.

Jakich hashtagów nie używać?

Odpowiedź jest bardzo prosta- tych zbanowanych. W końcu z jakiegoś powodu są zablokowane. Staraj się również nie używać w kółko tych samych hashtagów. Ograniczasz sobie w ten sposób możliwość dotarcia do nowych osób.

Jak sprawdzić, czy hashtagi są zbanowane?

Najprostszym i najbardziej rzetelnym sposobem jest sprawdzanie ręczne, czyli wpisywanie hashtagów w wyszukiwarkę i sprawdzanie, czy nie pojawi nam się informacja o blokadzie frazy. Możemy również skorzystać z gotowych baz w internecie lub platform typu IQHashtags, jednak te rozwiązania nie są do końca skuteczne. W szczególności jeżeli nie mamy ochoty płacić za wersję premium aplikacji. Bazy aktualizowane są co jakiś czas, a to, czy konkretne hashtagi są zbanowane, czy nie, zmienia się praktycznie każdego dnia.

Lokalizacja- czy to istotne?

I to jak! Zawsze warto dodać lokalizację do posta. W szczególności warto używać specyficznych lokalizacji (czyli np. nazw restauracji, kawiarni, miejsc w danym mieście). Po pierwsze, dajesz możliwość odbiorcom podejrzeć konkretne miejsce, które ich interesuje. Po drugie, Instagram automatycznie „zaciąga” mniejsze lokalizacje w większe (np. zaznaczając lokalizację „Rynek we Wrocławiu” Twoje zdjęcie zobaczą również osoby, które przeglądają lokalizację „Wrocław”), więc nic nie tracisz! Nie zapomnijcie dodawać lokalizacji również w relacjach na InstaStories.

Shareable content

Co kryje się pod tym tajemniczym pojęciem? Najprościej mówiąc to „content, który chce się udostępniać”. Jest to najskuteczniejsza metoda i przynosi najlepsze rezultaty, ale jest również najbardziej pracochłonna. Musimy jedynie (a raczej aż!) tworzyć content, który będzie na tyle wartościowy, że inni użytkownicy postanowią go udostępnić dalej. Najczęściej za pomocą InstaStories. Oczywiście warto naszych obserwatorów poprosić o to, żeby podzielili się tymi treściami, jeżeli uważają, że warto 🙂 ! Byle nie zbyt często 🙂


Co musisz zrobić po przeczytaniu tego posta? Przede wszystkim zacząć działać! Przeanalizuj dokładnie swoje konto, zwróć uwagę na to, jakich hashtagów używasz i jakie treści tworzysz. Pamiętajcie również, że ciężko jest „zmieścić” wszystkie potrzebne informacje na ten temat w krótkim poście na blogu, więc prawdopodobnie to dopiero początek serii!

Jeżeli natomiast chcesz jeszcze bardziej zgłębić temat i poznać 5 konkretnych strategii na pozyskiwanie nowych obserwatorów, zachęcam Cię do obejrzenia tego webinaru.


Jeżeli masz ochotę na dodatkową dawkę wiedzy, nie zapomnij zaobserwować mojego konta na Instagramie.

Udostępnij ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *