Blog

Jak zdobyć nowych obserwujących na Instagramie?

Jedno z najczęściej otrzymywanych przeze mnie pytań to „Jak zdobyć obserwatorów na Instagramie?”. Oczywiście jest to całkowicie normalne. Każdy twórca chce, aby jego materiały docierały do nowych osób. W szczególności, gdy dopiero zaczyna swoją przygodę mediami społecznościowymi i nie ma jeszcze tysięcy obserwujących. Nie ma w tym nic złego.

Dlaczego to takie ważne, aby budować społeczność?

Społeczność (w szczególności ta zaangażowana) jest bardzo ważnym elementem każdego twórcy, który chce działać na Instagramie „na poważnie”. Przydaje się zarówno w przypadku kont osobistych (np. influencerskich), jak i firmowych (np. sklepów internetowych). Dzięki poszerzaniu grona followersów możesz dotrzeć do nowych osób ze swoim przekazem, zwiększyć świadomość na temat swojej marki (w tym osobistej), pozyskać potencjalnych klientów czy na przykład zwiększyć sprzedaż w swojej firmie.

Jak nie zdobywać followersów na koncie na Instagramie?

Zanim zdradzę Ci kilka sprawdzonych sposobów na zwiększanie liczby obserwujących, zdradzę Ci w jaki sposób nie pozyskiwać nowych followersów. Przede wszystkim odradzam Ci wszelkiego rodzaju praktyki niezgodne z regulaminem, takie jak kupowanie followersów czy korzystanie z botów. Nie tylko będą to puste aktywności, lecz także możesz „podpaść”, a Twoje konto może zostać zablokowane lub usunięte. 

Ponadto odradzam Ci korzystanie z „drogi na skróty”, na przykład stosowania metod typu follow for follow, like for like czy korzystania z grupek wsparcia. Takie sposoby tylko pozornie przynoszą korzyści. W rzeczywistości Twoja społeczność nie będzie poszerzać się o prawdziwe, realne osoby, które będą zainteresowane Twoją działalnością. A w najgorszym wypadku Twoje konto również może zostać zablokowane, na przykład za działania spamerskie.

Jak zdobyć obserwujących na Instagramie?

Teraz, gdy wiesz już czego nie robić, zdradzę Ci kilka praktyk, które są zgodne z regulaminem i które przynoszą realne efekty! Koniecznie przeczytaj artykuł do końca, ponieważ zdradzam tam jeden z moich ulubionych sposobów, który (gdy jest dobrze wdrożony) przynosi efekty zawsze!

Wyeliminuj błędy na Twoim koncie, które zniechęcają nowych obserwujących

Zanim zaczniesz myśleć poważnie o rozwoju swojego profilu na Instagramie, musisz upewnić się, że Twoje konto jest atrakcyjne dla potencjalnych nowych odbiorców! Możesz korzystać z najskuteczniejszych technik poszerzania grona odbiorców, ale nawet one nie przyniosą efektów, jeśli Twoje konto nie będzie zachęcać do obserwacji. Zadbaj o to, aby wygląd Twojego profilu był spójny, a potencjalny obserwator nie miał wątpliwości, o czym jest Twoje konto i dlaczego warto Cię zaobserwować.

Jeśli chcesz dopracować swoje konto w 100%, bardzo polecam Ci mojego eBooka: Audyt konta na Instagramie. Zrób to sam!. Dzięki niemu w zaledwie kilka chwil wyeliminujesz wszystkie poważne błędy na Twoim koncie i zadbasz o to, aby potencjalni obserwatorzy zwrócili uwagę na Twój profil.

Zadbaj o ciekawy content

Musisz pamiętać, że obserwatorzy zawsze śledzą profile „po coś”. Jeżeli jest to konto sławnej osoby najczęściej powodem jest czysta sympatia lub po prostu chęć podglądnięcia życia gwiazdy. Zdecydowana większość z nas nie może się jednak pochwalić masą fanów, którzy po prostu przychodzą sami, więc musimy przyciągnąć do siebie followersów czymś innym.

Czym? Najczęściej wartościowymi treściami. Możesz inspirować swoich odbiorców, edukować lub dawać im rozrywkę. Tak naprawdę ogranicza Cię jedynie wyobraźnia. Co jest istotne? Te treści muszą być ciekawe! Najprościej jest przeanalizować, co Ty lubisz oglądać i porównać z treściami, które prezentujesz na swoim profilu. Jest różnica? Jeśli tak, koniecznie dopracuj swoją strategię contentową i staraj się, aby każdy post był wartościowy.

Stosuj CTA – zyskaj większą liczbę interakcji

CTA, czyli call to action (wezwanie do działania) to element, o którym bardzo często wielu twórców zapomina. Jeśli chcesz, aby Twoi oglądający podjęli jakieś działanie, musisz ich do tego zachęcić! 

Chcesz, aby zostawili like? Zachęć ich do tego! 

Chcesz, aby komentowali Twoje posty? Zachęć ich do tego! 

Chcesz, aby zaobserwowali Twoje social media? Zachęć ich do tego! 

To może być krótkie zdanie, na przykład: „Chcesz otrzymać więcej porad tego typu? Zaobserwuj moje konto po codzienną dawkę wiedzy z zakresu…!”. To proste, a naprawdę skuteczne! Pamiętaj tylko, aby nie umieszczać więcej niż jednego CTA w poście. W przeciwnym wypadku Twoi followersi mogą nie podjąć żadnego działania.

Jakich hashtagów używać, aby zdobyć więcej obserwujących na Instagramie?

Pewnie dobrze wiesz, że hashtagi zwiększają zasięgi Twoich postów i Rolek, i warto z nich regularnie korzystać. Bardzo często to właśnie dzięki nim nasze posty sprowadzają na nasze konta nowych followersów. Być może zastanawiasz się jednak, w jaki sposób używać hashtagów, aby były najbardziej skuteczne. Jeśli tak, bardzo polecam Ci mój film na YouTube na ten temat.

Lokalizacja – czy zwiększa zasięgi?

Oczywiście! Zawsze warto dodać lokalizację do posta. W szczególności dobrze jest używać specyficznych lokalizacji (czyli np. nazw restauracji, kawiarni, konkretnych miejsc w danym mieście). W ten sposób nie tylko dajesz możliwość odbiorcom podejrzeć konkretne miejsce, które ich interesuje. Zwiększasz także możliwość dotarcia do nowych osób, ponieważ Instagram automatycznie „zaciąga” mniejsze lokalizacje w większe (np. zaznaczając lokalizację „Rynek we Wrocławiu”, Twoje zdjęcie zobaczą również osoby, które przeglądają lokalizację „Wrocław”). W skrócie – nic nie tracisz!

Publikuj shareable content

Co kryje się pod tym tajemniczym pojęciem? Najprościej mówiąc to „content, który chce się udostępniać”. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod i przynosi świetne rezultaty, ale jest również najbardziej pracochłonna. Musisz jedynie (a raczej aż!) tworzyć content, który będzie na tyle wartościowy, że inni użytkownicy postanowią go udostępnić dalej. Najczęściej za pomocą InstaStories. Oczywiście warto Twoich followersów na Insta poprosić o to, żeby podzielili się tymi treściami, jeżeli uważają, że warto! Pamiętaj jednak, aby nie przesadzać z ilością takich próśb. W zbyt dużej ilości mogą przynieść odwrotny skutek.

Zacznij nagrywać Instagram Reels – Rolki

Instagram Reels (czyli po polsku Rolki) to funkcja, która zrewolucjonizowała Instagram! Dzięki niej (tak naprawdę pierwszy raz w historii istnienia tej platformy), mamy możliwość dotarcia głównie do nowych osób, a tym samym zwiększyć liczbę obserwujących na Instagramie. Jeśli jeszcze tego nie robisz, koniecznie musisz zacząć je publikować! 

Czym są Rolki?

Rolki to krótko-formatowe wideo (najczęściej trwające kilkanaście, kilkadziesiąt sekund) nagrywane w pionie. Znajdziesz je w specjalnej, oddzielnej zakładce. Możesz dodać do nich muzykę, efekty, a także napisy. Ten format możesz oczywiście kojarzyć z TikToka. Jeśli jeszcze nie korzystałaś z tej funkcji, nie zapomnij jej wypróbować!

Jak zdobyć followersów na Instagramie za pomocą reklamy?

Na koniec zostawiłam prawdziwą wisienkę na torcie, czyli zwiększanie liczby followersów za pomocą reklamy lub funkcji promowania! Jeśli zależy Ci na szybkich efektach, mierzysz się z zastojem w rozwoju konta lub po prostu chcesz, aby Twoje konto rozwijało się w zawrotnym tempie, bez wątpienia jest to funkcja, którą powinnaś przetestować. 

Niezależnie od tego, czy prowadzisz konto osobiste czy firmowe, ta opcja się sprawdzi i będzie skuteczna! Ponadto jest to oficjalna funkcja Instagrama, więc nie musisz obawiać się o bezpieczeństwo Twojego profilu. No i najważniejsze na koniec – dzięki skorzystaniu z tej opcji na Twoje konto przybędą prawdziwi, realni obserwatorzy, którzy będą się angażować, komentować, oglądać Twoje posty, a może nawet zostaną Twoimi klientami? Co ważne – promować możesz nie tylko standardowe posty. Promować możesz także Insta Stories oraz Instagram Reels! 

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak najlepiej ustawić reklamę w celu zdobywania obserwujących oraz jak wykorzystać funkcję promowania, aby szybko zyskać nowych obserwujących, koniecznie sprawdź mojego eBooka: Jak ustawić skuteczną reklamę na pozyskiwanie obserwatorów. I jak promować posty na Instagramie. Przedstawiam w nim rozwiązanie, które przetestowałam wielokrotnie na kontach moich oraz moich klientów. Dzięki temu wiem, że ten rodzaj reklamy naprawdę działa! Jeśli lubisz gotowe, sprawdzone rozwiązania, które przeprowadzą Cię przez dany proces krok po kroku oraz dzięki którym uzyskasz natychmiastowe efekty, ten eBook jest dla Ciebie!

Udostępnij ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *