Blog

Jak zwiększyć zasięgi na Instagramie? Poznaj algorytm Instagrama.

Prowadzenie profilu w mediach społecznościowych, na przykład na Instagramie, bywa frustrujące. Publikujesz regularnie content, starasz się, aby był wartościowy, dbasz o to, aby Twój feed był spójny, analizujesz statystyki, a mimo to liczba obserwujących stoi w miejscu? A może zauważasz nawet spadek? Dobrze wiem, co czujesz! Dlatego w tym artykule przybliżę Ci najważniejsze kwestie związane z zasięgami na Instagramie.

Jak działa algorytm Instagrama w 2023 roku?

Algorytm na Instagramie tak naprawdę nieustannie się zmienia. Co więcej, na Instagramie nie istnieje „jeden algorytm”. Tak naprawdę każdy kanał na Instagramie (posty w feedzie oraz InstaStories, Reels, zakładka eksploruj) mają oddzielne algorytmy. Oczywiście są rzeczy, które je łączą, ale mimo wszystko sporo je różni i dobrze jest te różnice znać, aby móc dostosować publikowany content pod konkretne kanały i uzyskać jak najlepszy zasięg organiczny.

Głównym zadaniem algorytmu (każdego) jest sprawienie, aby użytkownicy Instagrama spędzili jak najwięcej czasu w aplikacji. W skrócie Instagramowi zależy na tym, aby podsuwać obserwatorom jak najlepszy, najbardziej jakościowy i interesujący content. Twoim zadaniem jest udowodnić algorytmowi, że to, co udostępniasz na swoim profilu, właśnie takie jest!

Czy Instagram ucina zasięgi Twojego profilu?

Niestety, ale to mit. Dobrze wiem, że „zrzucenie” winy na zły algorytm Instagrama jest po prostu wygodne. Dużo łatwiej jest powiedzieć, że to Instagram nie wyświetla naszych postów i przez to zasięgi są niewielkie. W rzeczywistości jednak Instagram nie ucina zasięgów. Algorytm nie ma na celu blokować wartościowego contentu, nad którym ktoś się napracował. Algorytm po prostu musi sprawdzić, czy post jest ciekawy i angażujący, a następnie decyduje, czy „opłaca” mu się udostępnić go dalej w świat.

Jeśli więc notorycznie narzekasz na niskie zasięgi, koniecznie musisz przyjrzeć się treściom, który tworzysz. Być może nie są one tak angażujące, jak Ci się wydawało. Może okazać się, że nie dostosowujesz się do zmian, które zachodzą w aplikacji, przez co nie docierasz ze swoimi treściami do tak licznej grupy, jak byś mogła.

Dlaczego zasięgi na Instagramie spadają?

Tak, jak wspomniałam, główną przyczyną jest content niskiej jakości lub niedostosowany do zmian, które zachodzą w aplikacji. Co oznacza to w praktyce? Instagram, tak jak wszystkie inne social media, dostosowuje swoje algorytmy oraz funkcje aplikacji do aktualnie panujących trendów. Jednym z aktualnie dominujących trendów jest wideo. W szczególności krótkie wideo. Czy to oznacza, że aktualnie na Instagramie opłaca się tworzyć tylko wideo, a inne formaty nie mają racji bytu? Oczywiście, że nie. Ale z pewnością jest to format, na który warto spojrzeć przychylnym okiem. W szczególności, jeśli zależy Ci na zwiększeniu zasięgów.

Jak zwiększyć zasięg Twoich postów na Instagramie?

W feedzie wyświetlają się głównie posty autorstwa osób, które obserwujemy. Ponadto algorytm bada czynniki związane z zaangażowaniem, interakcjami oraz relację twórcy z obserwatorem, zanim zdecyduje, czy wyświetlić mu dany post.

Dlatego jeśli chcesz zwiększyć zasięg Twoich postów, musisz pamiętać o tym, aby:

 • zachęcać Twoich obserwatorów do pozostawiania reakcji pod postem – takich jak lajk, komentarz czy udostępnienie (reakcje te zwiększają wskaźnik zaangażowania)
 • aktywnie odpowiadać na komentarze
 • zadawać pytania do Twoich obserwatorów w poście (to zwiększy ilość komentarzy)
 • budować relację z obserwatorami – na przykład odpowiadać na ich wiadomości prywatne
 • dodawać hashtagi, które pozycjonują Twoje treści

Jak stosować hashtagi na Instagramie?

Przede wszystkim najważniejsze, abyś po prostu korzystała z hashtagów na Instagramie. Mimo że często słyszy się sprzeczne opinie, hashtagi wciąż działają. Dzięki nim możesz skutecznie zwiększyć zasięg organiczny Twojego posta. Masz także większą szansę na dotarcie do szerszej grupy docelowej.

Dobierając hashtagi, zwróć uwagę na to, aby:

 • były one spójne z treścią i/lub tematyką posta
 • unikać hashtagów, które tylko pozornie generują zasięg, typu „followme” czy „f4f”
 • unikać hashtagów, które nie są „przyjazne wyszukiwaniom”, typu „dziendobry” lub „milegodnia”
 • nie były zbyt duże (Twoje treści mogą szybko zginąć w tłumie innych) ani zbyt niszowe (szansa, że ktoś wyszuka daną frazę jest bardzo mała)

Jeśli chciałabyś dowiedzieć się więcej na temat tego, jak używać hashtagów, aby zwiększały zasięgi Twoich postów, koniecznie obejrzyj mój film na YouTube na ten temat.

Jak zwiększyć zasięgi na Instagram Stories?

Algorytm Insta Stories, podobnie jak postów w feedzie, bazuje na docieraniu do odbiorców, którzy już nas obserwują. Bada on głównie to, czy treści, które publikujesz się ciekawe i angażujące. Szczególnie istotne są wszelkiego rodzaju interakcje Twojej społeczności.

Dlatego jeśli chcesz zwiększyć zasięg Twoich Instagram Stories, pamiętaj, aby:

 • tworzyć ciekawe, angażujące relacje, których obserwatorzy nie będą pomijać
 • pokazywać się na Insta Stories, aby zwiększyć zaangażowanie
 • publikować naprzemiennie content różnego rodzaju – wideo, zdjęcia, a nawet grafiki
 • korzystać z wszelkiego rodzaju naklejek – ankiety, Q&A, quizy, reakcje – to wszystko ma znaczenie!
 • zachęcać do odpowiadania na Twoje relacje
 • zachęcać do polubienia Twojej relacji (kliknięcia serduszka)

Jak zwiększyć zasięgi Instagram Reels?

Algorytm Instagram Reels, w przeciwieństwie do algorytmu postów i Stories, bazuje na docieraniu do całkiem nowych osób – osób, które jeszcze Cię nie znają. Mimo to algorytm również bada to, czy Twoja Rolka jest angażująca i generuje reakcje. Ale nie tylko! Bada również takie wskaźniki jak watch-time (czyli procent obejrzanego filmu) oraz sprawdza, jaki dźwięk został w nim użyty.

Jeśli chcesz zwiększyć zasięgi swoich Instagram Reels, postaraj się:

 • korzystać z aktualnie trendującej muzyki/dźwięków
 • dbać o to, aby Rolka była angażująca (a nie montonna)
 • nie tworzyć zbyt długich Rolek, jeśli tę samą treść możesz przekazać w krótszym filmie
 • zacząć Rolkę od chwytliwego nagłówka
 • na końcu umieścić CTA, czyli wezwanie do działania, np. „zaobserwuj mój profil po więcej wiedzy o Instagramie!”
 • umieszczać hashtagi pasujące do treści/tematyki Rolki

Czy warto promować posty?

Oczywiście na pytanie tego typu nie ma jednoznacznej odpowiedzi. W skrócie mogłabym odpowiedzieć – to zależy. Niemniej sama nie lubię odpowiedzi tego typu, więc nie pozostawię Cię z nią! Z pewnością mogę jednoznacznie stwierdzić, że korzystanie z tej funkcji nie ucina zasięgów organicznych pozostałych postów. Jeśli więc jest to coś, czego się obawiasz, możesz spać spokojnie i korzystać z tej funkcji do rozwoju Twojego konta.

Gdybym mogła odpowiedzieć na to pytanie tylko „tak” lub „nie”, odpowiedziałabym „tak”. Funkcja ta może okazać się bardzo przydatna. W szczególności dla osób, którym zależy głównie na promocji swojego konta oraz większej liczbie obserwatorów, a menadżer reklam wydaje się być zbyt skomplikowany. Jeśli jednak zależy Ci głównie na sprzedaży, ta opcja nie będzie dla Ciebie. W tej sytuacji zdecydowanie lepiej sprawdzi się reklama na Instagramie i/lub Facebooku ustawiona poprzez menadżer reklam.

Jeżeli jednak zależy Ci głównie na zwiększaniu świadomości na temat Twojej marki, chcesz poszerzać grono Twoich obserwatorów i docierać do nowych osób, koniecznie sprawdź mojego eBooka: Jak ustawić skuteczną reklamę na pozyskiwanie obserwatorów. I jak promować posty na Instagramie. To pozycja, z której dowiesz się, jak najlepiej ustawić reklamę (lub promowanie) na pozyskiwanie obserwatorów krok po kroku. Nada się zarówno dla konta biznesowego/firmowego, jak i konta twórcy/ influencera. Jeśli lubisz gotowe i sprawdzone rozwiązania, które z pewnością przyniosą efekty, ten eBook jest dla Ciebie!

Udostępnij ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *