Blog

Konwersja na Instagramie. Jak określić swój cel?

Nikt z nas nie chce stać w miejscu. Potrzeba samorozwoju towarzyszy nam przez całe życie. Nic więc dziwnego, że objawia się również podczas prowadzenia naszego konta na Instagramie. Chcemy, aby coś się działo, chcemy widzieć efekty. Ale żeby widzieć efekty, najpierw trzeba określić cel naszych działań na Instagramie! Czyli konwersję 🙂

Nie zawsze chodzi o lajki i obserwacje!

Niestety przyjęło się, że o tym, czy nasze konto się rozwija świadczy głównie ilość obserwatorów oraz polubień pod zdjęciem. W dobie zmieniającego się algorytmu oraz w czasach, gdy każdy zastanawia się dwukrotnie, czy zostawić to szlachetne „follow”, te dwa wyznaczniki nie są już tak miarodajne! Zafiksowaliśmy się na tym, że musimy mieć ogromną liczbę obserwatorów, aby osiągnąć „coś”. W rzeczywistości w większości przypadków to nieprawda, bo nie wiemy, czym to „coś” jest.

Liczy się jakość, a nie ilość.

Najważniejsze, aby nasza społeczność była zaangażowana i wcale nie musi być wtedy duża! Jesteś w stanie osiągnąć super efekty i ogromną sprzedaż, jeżeli masz małe grono osób, które Ci ufa. Oczywiście, jeżeli udało Ci się zbudować dużą i zaangażowaną społeczność jednocześnie, gratulacje! Mimo wszystko, jest to rzadka sytuacja. W szczególności na początku. Nie traktujmy jej więc jako wyznacznik.

Dlaczego właściwie to robisz?

I to nie jest wcale głupie pytanie! Bardzo często podczas rozmów z Wami spotykam się z tym, że nie zawsze jesteście pewne, jakie macie w tym swój rzeczywisty cel. I nie ma tutaj złych odpowiedzi. Chcesz zarabiać na Instagramie? Super, nic w tym złego! Chcesz wykorzystać Instagram, żeby sprzedać swój produkt? Genialnie! Chcesz pokazać, co sobą reprezentujesz i wpłynąć na życie innych ludzi? Świetnie! To Twoje medium i to od Ciebie zależy, jak je wykorzystasz. Ale musisz sama sobie szczerze odpowiedzieć „po co to robię?”. Dopiero wtedy będziesz mogła jasno określić, jakie działania odbiorców przyniosą Ci korzyść i jak możesz je zmierzyć.

Po co ten cel?

Głównie po to, żeby nie przejmować się rzeczami, które nie mają dla nas żadnego znaczenia i które nie są wyznacznikiem efektu naszych działań. A dobrze wiecie, że nie ma nic bardziej dołującego niż poczucie, że stoimy w miejscu. Potrzebujemy czuć, że jest lepiej, żeby iść do przodu. A żeby to poczuć, musimy wiedzieć, na co zwracać uwagę!

Jak go określić?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, co w Twoim przypadku sprawdzi się najlepiej. To wszystko zależy od tego, czym się zajmujesz oraz co chciałabyś uzyskać dzięki prowadzeniu konta na Instagramie. Gdy wiemy, jaki mamy cel, dużo łatwiej jest nam określić czynniki, które wskazują na jego realizację. Na początek jednak spróbuję nakreślić Ci drogę, w którą możesz pójść! Z czasem sama zaczniesz zauważać, które parametry świadczą o sukcesie i rozwoju konta.

Chciałabyś zostać influencerką?

W tej sytuacji największe znaczenie ma ilość polubień pod zdjęciem oraz komentarzy. Celowo nie wymieniłam ilość obserwacji, ponieważ firmy nie zwracają na to aż takiej uwagi, jak kiedyś. Głównie za sprawą botów oraz częstej techniki „follow/unfollow”, która jedynie stwarzała pozory, że konto jest duże. Na ten moment firmy i agencje wybierając osoby do współpracy sprawdzają głównie zaangażowanie obserwatorów, czyli polubienia i komentarze. Ze szczególnym naciskiem na komentarze, więc nie zapomnij o rozwijaniu dyskusji w tej sekcji! Zwróć również uwagę na liczbę „zapisanych postów” oraz zasięgi na Stories.

Prowadzisz firmę i reklamujesz swój produkt?

W tym momencie polubienia oraz obserwacje mogą mieć dla Ciebie małe znaczenie. Profile firmowe i produktowe bardzo często mają mniejsze wyniki pod tym względem. Szampon nigdy nie będzie aż tak angażujący, jak człowiek! Na pewno dużą wartość odgrywają tutaj DM’y (wiadomości prywatne) z zapytaniem o produkty. Ciekawym wyznacznikiem jest również ilość kliknięć w adres witryny internetowej, jeżeli jest to witryna sklepu.

Prowadzisz firmę i sprzedajesz swoje usługi?

To nie jest najprostsza branża do ogarnięcia na Instagramie! Tutaj również pominęłabym kwestię polubień i ilość obserwacji. Ale na pewno wiadomości prywatne i komentarze są dobrym wyznacznikiem, że konto działa! Tak samo kliknięcia w adres witryny oraz zakładki kontaktowe (email/telefon/lokalizacja).

Rozwijasz swoją markę osobistą/ekspercką?

Czyli mówiąc w skrócie, chcesz mieć na Instagramie status eksperta w swojej dziedzinie i w przyszłości chciałabyś sprzedawać swoją wiedzę lub umiejętności? Polubienia mogą wcale nie być duże. Za to komentarze, wiadomości prywatne i zapisane posty są dla Ciebie jak złoto! Prawdopodobnie kładziesz również duży nacisk na InstaStories, więc obserwuj zasięgi swoich relacji. Patrz na te statystki regularnie i analizuj!

Tworzysz video?

Mogą być to różnego rodzaju filmy. Może rysujesz? Tańczysz? Śpiewasz? Malujesz? Cokolwiek byś nie robiła, wyświetlenia filmów odgrywają u Ciebie największą rolę! Sprawdzaj dokładnie zasięgi, ilość wszystkich wyświetleń oraz ilość wyświetleń powyżej 3 sekund i wyciągaj wnioski. Komentarze są rownież bardzo dobrym wyznacznikiem, że „coś się dzieje”.

Masz kanał na YT/ Bloga?

Zgaduję, że sporo udzielasz się na Instagramie, aby zadbać o promocję swoich treści. W tym momencie same polubienia i komentarze nie są aż tak ważne (chyba, że w komentarzach dyskutujemy nt. filmu). Ogromną wartość mają liczby, które wskazują ilość kliknięć w adres witryny oraz ilość kliknięć w link „Swipe up” na Stories! W szczególności, jeżeli pod tym linkiem krył się nowy post/filmik.


Określenie celu ma ogromne znaczenie i warto się nad nim chwilę pochylić. Musimy być w pełni świadomi, czego oczekujemy od siebie, od naszego konta i od naszych obserwatorów. Tylko wtedy możemy zaplanować skuteczną strategię działań w mediach społecznościowych! Wymieniłam tylko kilka najczęstszych przykładów, ale jest ich oczywiście o wiele więcej! Nie traktujcie tych przykładów również zero jedynkowo. Tak naprawdę każdy sam musi przysiąść z kartką i długopisem i dokładnie przeanalizować swoje konto, swoje cele i to, co pomaga określić nam ich realizację.


Jeżeli masz ochotę na dodatkową dawkę wiedzy, nie zapomnij zaobserwować mojego konta na Instagramie.

Udostępnij ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *