Blog

Strategia rozwoju konta na Instagramie. Dlaczego jest Ci potrzebna?

Mam wrażenie, że planowanie strategii rozwoju profilu na Instagramie wciąż jest niedoceniane. Zdaję sobie sprawę, że duża część twórców kojarzy strategię z pewnego rodzaju przymusem, obowiązkiem lub ograniczeniami. W rzeczywistości dobrze stworzona strategia działa … kompletnie odwrotnie! Daje pole do kreatywności, zdejmuje z nas dodatkowy ciężar, nie pozwala martwić się o rzeczy nieistotne i … nie tylko! Dlatego postaram się pokazać Ci w „kilku zdaniach”, dlaczego jednak warto stworzyć strategię rozwoju swojego profilu na Instagramie!

Czym jest strategia rozwoju konta na Instagramie?

Postaram się wyjaśnić Ci, czym ta strategia tak właściwie jest. Dzięki temu będziesz mogła świadomie podjąć decyzję, w jaki sposób chcesz funkcjonować w przestrzeni Instagrama, a do tego potrzebna jest nam odrobina teorii „na start”.

W skrócie, strategia jest to plan działań, które mają doprowadzić Cię do konkretnego, zamierzonego i wyznaczonego przez siebie celu. Kluczowym założeniem jest wyznaczony przez Ciebie cel.. Dlaczego? Ponieważ nie w każdym przypadku o rozwoju konta świadczyć będzie duża liczba followersów. W niektórych przypadkach po prostu… ta liczba nie będzie miała żadnego znaczenia! Ale o tym opowiem za chwilę więcej.

PS Warto zaznaczyć, że strategia nie równa się planowaniu treści naprzód. Oczywiście jest to jeden z elementów strategii, ale dobrze zaprojektowana strategia to o wiele więcej niż tylko kalendarz contentowy! Dlatego jeśli chcesz „ugryźć” tworzenie strategii na poważnie, uwzględnić wszystkie niezbędne w niej elementy oraz przygotować taki dokument, z którego będzie Ci się dobrze korzystać, koniecznie sprawdź mojego eBooka o strategii.

Dlaczego strategia jest Ci potrzebna?

Jest wiele korzyści z posiadania dobrze zaplanowanej strategii! Postaram się przybliżyć Ci kilka z nich, które moim zdaniem, są najbardziej istotne. Po przeczytaniu tego posta będziesz mogła śmiało zadecydować, jakie rozwiązanie jest dla Ciebie najlepsze i czy strategia jest Ci potrzebna.

Wiesz, do czego dążysz

Według mnie to jeden z najważniejszych punktów. Jeżeli posiadasz dobrze zaprojektowaną strategię, z pewnością wiesz, do czego dążysz, co jest Twoim celem i umiesz sobie odpowiedzieć na najważniejsze pytania, takie jak: Dlaczego ja właściwie to wszystko robię?

Twoim celem może być np. zarabianie na Instagramie. Zarówno w formie współprac, jak i w formie wsparcia Twojej marki lub biznesu (zwiększenia sprzedaży). Niemniej, jeżeli wiesz, czego chcesz, wiesz również, jak to osiągnąć!

Masz mniejsze szanse na wypalenie się

O wypaleniu się w kontekście prowadzenia konta na Instagramie niewiele się mówi, a w rzeczywistości jest to realny problem, który dopada większość z nas. Warto zadbać już wcześniej o to, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia takiego zjawiska. 

Dlaczego strategia jest pomocna w tym kontekście? 

Jeżeli mamy stworzony harmonogram/plan/zarys naszych działań: 

  • wiemy, co konkretnie powinniśmy w danej chwili robić,
  • jesteśmy skupieni na celu, który chcemy osiągnąć, 
  • wiemy, jakie wskaźniki rozwoju są istotne w naszym przypadku, 
  • mamy wizję celu, który możemy osiągnąć 
  • dobry plan ułatwia organizację

Gdy nadejdzie dzień, gdy nie będziesz w dobrej kondycji lub nie będziesz mieć pomysłu na to, co udostępniać dziś w social mediach, posiadanie strategii z pewnością okaże się przydatne.

Nie przejmujesz się rzeczami, które nie mają znaczenia

O tej korzyści już odrobinę wspominałam, ale uważam, że warto ją podkreślić. Strategia skupia się (a przynajmniej powinna, jeżeli jest dobrze zaprojektowana) wokół celu, który sobie założyłaś. Może się okazać, że w Twojej sytuacji liczba followersów nie ma żadnego znaczenia i nie ma odzwierciedlenia w realizowaniu założonych przez Ciebie celów. Czy w takim wypadku powinnaś przejmować się liczbą followersów, która stoi w miejscu? Oczywiście, że nie. Ale trzeba sobie najpierw ten fakt uświadomić! I tutaj pomocna będzie solidna analiza oraz dobrze przygotowana strategia rozwoju.

Twoje działania oraz Twój wizerunek są spójne

To również bardzo ważne założenie strategii, o którym spora część osób zapomina. Tak, jak już wspominałam, strategia nie dotyczy wyłącznie planowania contentu. To o wiele więcej! To rodzaj treści, który tworzysz, sposób, w jaki mówisz, tematy, na jakie się wypowiadasz i wiele, wiele więcej. Jeżeli zadbasz o swoją strategię, cały Twój wizerunek oraz działania będą spójne, a Twoi odbiorcy nie będą mieli wątpliwości, czym się zajmujesz oraz o czym jest Twój profil.

Masz stałą kontrolę nad tym, co możesz ulepszyć

Zdaję sobie sprawę, że działanie „na czuja” może wydawać się bardziej kuszące, dające większe poczucie swobody. W rzeczywistości jednak to podejście jest dość … zgubne! Czy takie funkcjonowanie może działać? Oczywiście, że tak. Dużo zależy od szczęścia, ale odrobinę też od intuicji, ponieważ niektóre osoby działają strategicznie, nie wiedząc o tym.

Co do jednej rzeczy jestem natomiast pewna! Dobra strategia to nieustanna analiza i wyciąganie wniosków oraz poprawianie tego, co mogło pójść „nie tak”. Tego nie da się zrobić intuicyjnie lub przypadkiem. To wymaga świadomej pracy nad sobą oraz swoim kontem! A dzięki takiemu podejściu z pewnością jesteś w stanie osiągnąć szybciej założone przez siebie cele oraz eliminować wszystkie słabe punkty swojej strategii. W rzeczywistości oznacza to dla Ciebie ogromną ilość zaoszczędzonego czasu!

Twoje konto rozwija się!

No i najważniejsze na koniec – dzięki dobrze zaplanowanej strategii Twoje konto rozwija się! Jednym z najczęstszych problemów, z jakimi się spotykam w rozmowach z Wami, jest przestój w rozwoju, brak motywacji, brak pomysłu „co dalej”. Bardzo często odpowiadam to samo – przeanalizuj swoje dotychczasowe działania i przygotuj strategię. Przestań działać po omacku. 

Z Waszych historii wiem, że to naprawdę działa. Proces planowania strategii jest (moim zdaniem) bardzo przyjemny. Jest również czasochłonny, ale wciąż bardzo przyjemny! Pozwala rozbudzić swoją kreatywność, uświadamia wiele procesów. W rzeczywistości nie jest ograniczeniem, a zapalnikiem, drogowskazem. To od Ciebie zależy, jak szczegółowa będzie Twoja strategia.

Mam nadzieję, że udało mi się chociaż w małym stopniu przekonać Cię, że warto spróbować! Strategia nie jest niczym złym. Wręcz przeciwnie, jest czymś bardzo dobrym. Jest narzędziem, które umożliwi Ci dalszy rozwój! 

Czy strategia może Ci pomóc zwiększać liczbę obserwujących na Instagramie?

Oczywiście, że tak! Ale … wcale nie musi. Wszystko zależy od tego, czy o Twoim rozwoju rzeczywiście będzie świadczyć poszerzanie się grona odbiorców. Może tak naprawdę Twoim celem nie jest poszerzanie społeczności a sprzedaż? W takiej sytuacji często lepiej jest skupić się na tym, aby zwiększyć zaangażowanie na profilu i zbudować relację z obserwatorami, aby pozyskać potencjalnych klientów.

Jeśli jednak Twoim celem jest na przykład zbudowanie marki osobistej, a w konsekwencji realizowanie współpracy z markami, duża społeczność z pewnością się przyda! W takiej sytuacji strategia może być nakierunkowana na poszerzenie grona obserwatorów i z pewnością stworzenie jej pomoże Ci osiągnąć ten cel.

Jak zaplanować działania marketingowe na Instagramie?

Wiesz już, że strategia jest potrzebna, a jej posiadanie (i konsekwentne realizowanie) przynosi dużo lepsze rezultaty niż działanie po omacku. Ale jak przygotować taką strategię? Jak się do tego przygotować i co powinnaś wiedzieć, aby zacząć?

Przeanalizuj statystyki swojego profilu

Zanim przystąpisz do tworzenia strategii, koniecznie przeanalizuj dobrze statystyki Twojego profilu na Instagramie. Sprawdź, które publikowane przez Ciebie treści przynoszą największe zaangażowanie Twoich odbiorców – polubień oraz komentarzy. Sprawdź także, jaki content generuje największe zasięgi i postaraj się odpowiedzieć sobie na najważniejsze pytanie – dlaczego? Oczywiście byłoby świetnie, gdybyś pochyliła się również nad statystykami Instagram Stories. Postaraj się zrozumieć – jakie relacje są najchętniej oglądane, a po opublikowaniu których zaangażowanie spada. Czy odbiorcy wolą relacje w formie zdjęć, czy może wideo?

Dowiedz się, kim jest Twój odbiorca

Kolejnym bardzo ważnym krokiem jest dokładnie poznanie Twoich obserwatorów oraz potencjalnych nowych obserwujących. Dowiesz się tego nie tylko ze statystyk. Możesz także po prostu … zadać kilka pytań swoim odbiorcom! Dowiedz się, kim są, co lubią, czego nie lubią, czego szukają, czego potrzebują. W skrócie – postaraj się poznać ich jak najlepiej! W szczególności ich pragnienia i potrzeby.

Zaplanuj harmonogram i częstotliwość publikacji postów na Instagramie

Dobrze wiem, że jednym z najtrudniejszych elementów content marketingu jest regularność publikacji. Na początku jest to oczywiście względnie łatwe. Mamy dużo pomysłów na posty, działamy bez większego problemu. Schody zaczynają się po kilku miesiącach tworzenia w mediach społecznościowych. Pomysłów zaczyna nam brakować, pojawia się frustracja i generalna niechęć. A przecież algorytm Instagrama (i nie tylko Instagrama) najbardziej docenia regularność! Na szczęście jest na to jedno proste rozwiązanie – stwórz harmonogram postów. Dzięki niemu już nigdy nie będziesz zastanawiać się, co opublikować danego dnia.

Wykorzystaj hashtagi, aby zwiększyć zasięgi

Hashtagi niezmiennie są jednym z czynników, które zwiększają Twoje zasięgi na Instagramie. Na przestrzeni lat to, jak powinniśmy ich używać na tej platformie, zmieniało się. Nie zmieniła się jednak jedna rzecz – ich używanie przynosi korzyści. Dlatego planując strategię rozwoju Twojego konta koniecznie uwzględnij w niej hashtagi – ile fraz będziesz używać oraz jakiej wielkości, a także z jakiej kategorii.

Zaplanuj szczegółową strategię konta i używaj jej!

Najważniejsze zostawiłam na koniec. Dobrze zaplanowana strategia prowadzenia konta nie może pojawić się tylko w Twojej głowie. Powinna być ona szczegółowo rozpisana (na papierze lub w wersji elektronicznej), na bieżąco realizowana oraz … aktualizowana! Bardzo często to, co działało kilka lat temu, teraz już nie działa. Instagram na bieżąco wprowadza nowe opcje. Użytkownicy platformy również konsumują treści na Instagramie na różne sposoby. Dlatego projektując strategię musisz być przygotowana na zmiany!

Jeśli chciałabyś przygotować pełną strategię, dzięki której osiągniesz swoje cele na Instagramie, koniecznie sprawdź mojego eBooka. Zaprojektowałam go w taki sposób, abyś strategię mogła planować już w trakcie czytania. Znajdziesz w nim nie tylko niezbędną teorię, ale także karty pracy, które przeprowadzą Cię przez proces planowania strategii od A do Z! Pomogą Ci także analizować skuteczność wdrożonej już strategii i podejmować decyzje o zmianach do wprowadzenia. Jeśli myślisz o rozwoju Twojego konta „na poważnie”, jest to pozycja obowiązkowa! 🙂

Udostępnij ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *