Blog

Strategia rozwoju konta na Instagramie. Dlaczego jest Ci potrzebna?

Mam wrażenie, że planowanie strategii rozwoju konta na Instagramie wciąż jest niedoceniane. Zdaję sobie sprawę, że duża część z Was kojarzy strategię z pewnego rodzaju przymusem, obowiązkiem lub ograniczeniami. W rzeczywistości dobrze stworzona strategia działa … kompletnie odwrotnie! Daje pole do kreatywności, zdejmuje z nas dodatkowy ciężar, nie pozwala martwić się o rzeczy nieistotne i … nie tylko! Dlatego postaram się uświadomić Ci w „kilku zdaniach”, dlaczego jednak warto stworzyć strategię rozwoju swojego konta na Instagramie!

Czym jest strategia?

Zanim przejdziemy do korzyści z posiadania zaplanowanej strategii, postaram się wyjaśnić, czym ta strategia tak właściwie jest. Być może część z Was tego po prostu nie wie. I nie ma w tym nic złego! Chciałabym po prostu, aby każdy z Was świadomie mógł podjąć decyzję, w jaki sposób chce funkcjonować w przestrzeni Instagrama, a do tego potrzebna jest nam odrobina teorii.


W skrócie, strategia jest to plan działań, które mają doprowadzić Cię do konkretnego, zamierzonego i wyznaczonego przez siebie celu. Kluczowym założeniem jest cel wyznaczony przez nas samych. Dlaczego? Ponieważ nie w każdym przypadku o rozwoju konta świadczyć będzie duża liczba followersów. W niektórych przypadkach po prostu … ta liczba nie będzie miała żadnego znaczenia! Ale o tym opowiem za chwilę więcej.


PS Warto zaznaczyć, że strategia nie równa się planowaniu treści naprzód. Oczywiście jest to jeden z elementów strategii, ale dobrze zaplanowana strategia to o wiele więcej niż tylko kalendarz contentowy!

Dlaczego strategia jest Ci potrzebna?

Jest wiele korzyści posiadania dobrze zaplanowanej strategii rozwoju konta na Instagramie! Postaram się przybliżyć Ci kilka z nich, które moim zdaniem, są najbardziej istotne. Po przeczytaniu tego posta będziesz mogła śmiało zadecydować, jakie rozwiązanie jest dla Ciebie najlepsze i czy strategia jest Ci potrzebna.

Wiesz, do czego dążysz

Według mnie to jeden z najważniejszych punktów. Jeżeli posiadasz dobrze zaplanowaną strategię, z pewnością wiesz, do czego dążysz, co jest Twoim celem i umiesz sobie odpowiedzieć na najważniejsze pytania, takie jak: Dlaczego ja właściwie to wszystko robię?


Nie ma w tym nic złego, aby naszym celem było np. zarabianie na Instagramie. Zarówno w formie współprac, jak i w formie wsparcia naszego biznesu (zwiększenia sprzedaży). Niemniej, jeżeli wiesz, czego chcesz, wiesz również, jak to osiągnąć!

Masz mniejsze szanse na wypalenie się

O wypaleniu się w kontekście prowadzenia konta na Instagramie niewiele się mówi, a w rzeczywistości jest to realny problem, który dopada większość z nas. Warto zadbać już wcześniej o to, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia takiego zjawiska. Dlaczego strategia jest pomocna w tym kontekście? Jeżeli mamy stworzony harmonogram/plan/zarys naszych działań, wiemy również, co konkretnie powinniśmy w danej chwili robić. Jesteśmy skupieni na celu, który chcemy osiągnąć. Wiemy, jakie wskaźniki rozwoju są istotne w naszym przypadku oraz mamy wizję celu, który możemy osiągnąć. Ponadto dobry plan ułatwia organizację. Gdy nadejdzie dzień, gdy nie będziesz w dobrej kondycji, posiadanie strategii z pewnością okaże się przydatne.

Nie przejmujesz się rzeczami, które nie mają znaczenia

O tej korzyści już odrobinę wspominałam, ale uważam, że warto ją podkreślić. Strategia skupia się (a przynajmniej powinna, jeżeli jest dobrze zaplanowana) wokół celu, który sobie założyłaś. Może się okazać, że w Twojej sytuacji liczba followersów nie ma żadnego znaczenia i nie ma odzwierciedlenia w realizowaniu założonych przez Ciebie celów. Czy w takim wypadku powinnaś przejmować się liczbą followersów, która stoi w miejscu? Oczywiście, że nie. Ale trzeba sobie najpierw ten fakt uświadomić! I tutaj pomocna będzie solidna analiza oraz dobrze przygotowana strategia rozwoju.

Twoje działania oraz Twój wizerunek są spójne

To również bardzo ważne założenie strategii, o którym spora część osób zapomina. Tak jak już wspominałam, strategia nie dotyczy wyłącznie planowania contentu. To o wiele więcej! To rodzaj treści, który tworzysz, sposób, w jaki mówisz, tematy, na jakie się wypowiadasz i wiele, wiele więcej. Jeżeli zadbasz o swoją strategię, cały Twój wizerunek oraz działania będą spójne, a Twoi odbiorcy nie będą mieli wątpliwości, czym się zajmujesz oraz o czym jest Twoje konto.

Masz stałą kontrolę nad tym, co możesz ulepszyć

Zdaję sobie sprawę, że działanie „na czuja” może wydawać się bardziej kuszące, dające większe poczucie swobody. W rzeczywistości jednak to podejście jest dość … zgubne! Czy takie funkcjonowanie może działać? Oczywiście, że tak. Dużo zależy od szczęścia, ale odrobinę też od intuicji, ponieważ niektóre osoby działają strategicznie, nie wiedząc o tym…


Co do jednej rzeczy jestem natomiast pewna! Dobra strategia to nieustanna analiza i wyciąganie wniosków oraz poprawianie tego, co mogło pójść „nie tak”. Tego nie da się zrobić intuicyjnie lub przypadkiem. To wymaga świadomej pracy nad sobą oraz swoim kontem! A dzięki takiemu podejściu, z pewnością jesteś w stanie osiągnąć szybciej założone przez siebie cele oraz eliminować wszystkie słabe punkty swojej strategii. W rzeczywistości oznacza to dla Ciebie ogromną ilość zaoszczędzonego czasu!

Twoje konto rozwija się!

No i najważniejsze na koniec – dzięki dobrze zaplanowanej strategii – Twoje konto rozwija się! Jednym z najczęstszych problemów, z jakimi się spotykam w rozmowach z Wami, jest przestój w rozwoju, brak motywacji, brak pomysłu „co dalej”. Bardzo często odpowiadam to samo – przeanalizuj swoje dotychczasowe działania i zaplanuj strategię, przestań działać po omacku. 


Z Waszych historii wiem, że to naprawdę działa. Proces planowania strategii jest (moim zdaniem) bardzo przyjemny. Jest również czasochłonny, ale wciąż bardzo przyjemny! Pozwala rozbudzić swoją kreatywność, uświadamia wiele procesów. W rzeczywistości nie jest ograniczeniem, a zapalnikiem, drogowskazem. To od Ciebie zależy, jak szczegółowa będzie Twoja strategia.


Mam nadzieję, że udało mi się chociaż w małym stopniu przekonać Cię, że warto spróbować! Strategia nie jest niczym złym. Wręcz przeciwnie, jest czymś bardzo dobrym. Jest narzędziem, które umożliwia nam dalszy rozwój! PS Jeżeli nie czujesz się pewnie w planowaniu swojej strategii w pojedynkę, gorąco polecam Ci mojego eBooka! Znajdziesz w nim nie tylko niezbędną teorię, ale także karty pracy, które przeprowadzą Cię przez proces planowania strategii od A do Z!

Udostępnij ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.