Blog

Wyróżnione relacje na Instagramie – co musisz wiedzieć?

Jeśli Instagram jest jednym z Twoich głównych kanałów społecznościowych, które wykorzystujesz w social media marketingu, wyróżnione Stories na Instagramie to funkcją, z której powinnaś regularnie korzystać. Dzięki niej nie tylko Twoje konto będzie sprawiało wizualnie lepsze pierwsze wrażenie. To także opcja, która pozwoli Twoim potencjalnym obserwatorom oraz klientom poznać Cię lepiej.

Czym są wyróżnione relacje?

Są to InstaStories, który dany twórca z jakiegoś powodu postanowił zapisać na swoim koncie na stałe. Jak pewnie dobrze wiesz standardowe InstaStories, które publikujesz na swoim profilu, znikają po 24 godzinach. Dzięki funkcji wyróżniania możesz wybrane przez siebie InstaStory przypiąć na swoim profilu, dzięki czemu Twoi odbiorcy będą mogli je zobaczyć niezależnie od godziny publikacji. Oczywiście w dowolnej chwili możesz dane InstaStories usunąć, jeśli stwierdzisz, że nie jest już aktualne lub potrzebne.

Na Twoim profilu sekcja wyróżnionych InstaStories znajduje się pod Twoim Instagram Bio. Wizualnie występuje jako kółka, których okładki oraz tytuły możesz dowolnie modyfikować pod swoje potrzeby.

Co umieścić w wyróżnionych relacjach na profilu na Instagramie?

Co umieścić na koncie firmowym?

Na Twoim koncie firmowym koniecznie powinny znaleźć się takie sekcje, jak: o mnie/o nas, oferta, cennik (jeśli udostępniasz go publicznie), kontakt oraz opinie. Ta ostatnia jest szczególnie ważna, ponieważ opinie zwiększają wiarygodność Twojej firmy.

Dlaczego powinnaś korzystać z tej funkcji na koncie firmowym?

Wyróżnione InstaStories są niesamowicie istotnym elementem profilu Twojej marki! Stanowią pewnego rodzaju jego wizytówkę. Wyróżnione Stories możesz wykorzystać, aby przedstawić krótki opis Twojej marki, ofertę oraz udowodnić, dlaczego to właśnie z Tobą warto współpracować, skorzystać z Twojej usługi lub kupić Twoje produkty. W skrócie – możesz wykorzystać tę funkcję, aby zwiększyć sprzedaż w Twojej firmie!

Wbrew pozorom potencjalni klienci bardzo często zaglądają tam w poszukiwaniu odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania lub aby sprawdzić nurtujące ich kwestie. Jeśli jeszcze nie uzupełniłaś swoich wyróżnionych InstaStories, koniecznie musisz to zmienić!

Co umieścić na koncie osobistym?

Nie myśl sobie, że tylko na koncie firmowym warto korzystać z tej funkcji. Zdecydowanie nie. Na kontach osobistych jest ona równie istotna! Na koncie tego typu koniecznie stwórz takie wyróżnione Stories jak: o mnie/zacznij tutaj i kontakt. W sekcji „o mnie” możesz pokazać lub opowiedzieć o Twoich mocnych stronach oraz tematyce Twojego konta. Dzięki temu zwiększysz szansę na to, że dany odbiorca zacznie Cię obserwować! „Kontakt” natomiast bardzo przydaje się, jeśli planujesz współpracować z markami.

Jak stworzyć wyróżnioną relację na Instagramie krok po kroku?

Jak dodać InstaStories do wyróżnionych?

InstaStories możesz zapisać na cztery sposoby – bezpośrednio po publikacji, gdy InstaStory będzie już opublikowane jakiś czas, ale przed jego wygaśnięciem, z poziomu archiwum oraz z poziomu edycji konkretnej sekcji.

Aby zapisać InstaStories bezpośrednio po publikacji wystarczy, że wybierzesz opcję „Dodaj do wyróżnionych”, a następnie wyznaczysz miejsce docelowe.

Aby zapisać InstaStories, które już jest opublikowane, ale jeszcze nie wygasło, wystarczy, że pod danym kafelkiem wybierzesz „wyróżnione relacje”, a następnie miejsce docelowe.

Aby zapisać InstaStories z poziomu archiwum:

 1. W widoku Twojego konta kliknij trzy kreski w prawym górnym rogu ekranu
 2. Wybierz „Archiwizuj”
 3. Na górnej belce wybierz „Archiwum relacji”
 4. Znajdź interesujące Cię Stories
 5. Wybierz „wyróżnione relacje” na dole ekranu, a następnie miejsce docelowe.

Aby zapisać InstaStories z poziomu istniejącej zakładki:

 1. Wejdź w daną relację
 2. Naciśnij trzy kropki w prawym dolnym rogu
 3. Wybierz „Edytuj wyróżnioną relację”
 4. Wybierz „Relacje”
 5. Zaznaczysz kafelki, które chcesz zapisać
 6. Wybierz opcję „Gotowe” w prawym górnym rogu.

Jak utworzyć nową zakładkę?

Aby utworzyć nową zakładkę wystarczy, że naciśniesz ikonę plusa z napisem „Nowe” w sekcji wyróżnionych InstaStories. Jeśli na swoim profilu masz już utworzone sekcje, ikona ta będzie znajdować się na samym ich końcu.

Nową zakładkę możesz stworzyć także bezpośrednio podczas wyróżniania InstaStories. Po wybraniu „wyróżnione relacje” Instagram poprosi Cię o wybranie konkretnego miejsca docelowego, w którym chcesz zapisać dane Stories. W tym menu wyświetli Ci się dokładnie ta sama ikonka plusa, która wyświetla się pod Twoim bio. Klikając w nią, będziesz mieć możliwość utworzenia nowej sekcji oraz zapisania w niej konkretnego Stories.

Jak stworzyć okładki do wyróżnionych relacji, które są spójne?

Oczywiście nie ma jednego dobrego sposobu na utworzenie estetycznej i unikalnej okładki. Możesz stworzyć je w dowolnym programie graficznym lub skorzystać ze zdjęć, które masz w swojej galerii.

Niemniej najłatwiejszym sposobem (moim zdaniem) jest stworzenie ich w Canvie. Canva to darmowa aplikacja, którą pobierzesz na dowolne urządzenie mobilne. Możesz skorzystać także z jej wersji online pod adresem www.canva.com.

W tej aplikacji znajdziesz mnóstwo szablonów, które z łatwością możesz dostosować do swojej estetyki, aby całość była spójna z kolorystyką Twojego profilu. Szablony znajdziesz pod frazą „Okładka wyróżnionej relacji na Instagramie”.

Aby dodać okładkę do wyróżnionych relacji wystarczy, że:

 1. Wejdziesz w daną relację
 2. Klikniesz trzy kropki w prawym dolnym rogu
 3. Naciśniesz „Edytuj wyróżnioną relację”
 4. A następnie klikniesz ”Edytuj zdjęcie w tle”
 5. Aby dodać grafikę z galerii swojego telefonu wystarczy, że naciśniesz ikonę obrazka, a następnie wybierzesz wcześniej przygotowany plik.
 6. Gotowe!

Jak dodać tytuł zapisanej relacji?

Aby edytować tytuł zapisanej relacji wystarczy, że:

 1. Wejdziesz w daną relację
 2. Klikniesz trzy kropki w prawym dolnym rogu
 3. Naciśniesz „Edytuj wyróżnioną relację”
 4. Wpiszesz wybraną przez Ciebie nazwę w sekcji ”Nazwa”. Pamiętaj, aby nie była zbyt długa.
 5. Gotowe!

Jak zmienić kolejność wyróżnionych Stories na Instagramie?

To bardzo proste! Wyróżnione InstaStories automatycznie „ustawiają” się w kolejności od najbardziej do najmniej aktualnej. Aby przesunąć daną relację na sam początek wystarczy, że dodasz do niej na chwilę nowe InstaStories, a po chwili usuniesz.

Jak relacje możesz usunąć?

Aby usunąć pojedynczy kafelek wystarczy, że:

 1. Wejdziesz w daną relację
 2. Klikniesz trzy kropki w prawym dolnym rogu
 3. Naciśniesz „Edytuj wyróżnioną relację”
 4. Odznaczysz kafelki, które nie chcesz, aby już się pojawiały
 5. Klikniesz „Gotowe”

Aby usunąć całą sekcję wystarczy, że:

 1. Wejdziesz w daną relację
 2. Klikniesz trzy kropki w prawym dolnym rogu
 3. Naciśniesz „Edytuj wyróżnioną relację”
 4. Odznaczysz wszystkie kafelki
 5. Klikniesz „Gotowe”
 6. A następnie potwierdzisz swoją decyzję klikając „Usuń”.
 7. Gotowe, cała Twoja wyróżniona relacja zniknie!

Wiesz już wszystko, czego potrzebujesz, aby w pełni wykorzystać potencjał Twoich wyróżnionych InstaStories! Jeśli chciałabyś dowiedzieć się więcej o tym, co zrobić, aby Twój profil był jeszcze bardziej skuteczny, koniecznie przeczytaj mój post o tym, jak napisać dobre Instagram Bio 🙂 !

Udostępnij ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *