Blog

Najlepszy czas na publikowanie postów na Instagramie – kiedy najlepiej publikować posty w social media?

Planujesz rozwijać swoje media społecznościowe (w tym konto na Instagramie) na poważnie i zastanawiasz się, jakie są najlepsze dni i najlepsze godziny na publikację postów? Nie wiesz, czy Twoje treści wykorzystują maksymalnie swój potencjał? Obawiasz się, że mogłabyś dotrzeć do szerszego grona odbiorców, ale nieprawidłowy harmonogram publikacji powstrzymuje Cię przed rozwojem? 

Nie martw się, ten artykuł rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości na temat częstotliwości oraz godzin publikacji na Instagramie!

Jak często publikować posty w social mediach (na Facebooku i Instagramie)?

Myślę, że śmiało mogę zaryzykować stwierdzeniem, że praktycznie każdy twórca na początku swojej „social mediowej kariery” zadaje sobie to pytanie. Nic w tym dziwnego. Częstotliwość publikacji jest bardzo ważnym aspektem, jeśli chodzi o rozwijanie profili w mediach społecznościowych.

Na szczęście istnieje bardzo prosta odpowiedź na to pytanie! Mianowicie – publikuj tak często, jak często jesteś w stanie publikować regularnie. Nie musisz (wbrew wielu powszechnym mitom) publikować postów codziennie. Ale musisz publikować regularnie. Dlatego jeśli twoje zasoby czasowe pozwalają Ci tworzyć tylko jeden post tygodniowo – pozostań przy tej częstotliwości. 

Czy istnieje najlepszy czas na publikowanie postów na Instagramie?

Niestety nie istnieje jeden idealny czas na publikację postów, który zagwarantuje Ci, że „wbijesz się” w algorytm i zdobędziesz ogromne zasięgi. Czynników decydujących o tym, kiedy najlepiej publikować posty na Instagramie jest sporo. Ale jest kilka kwestii, którymi warto kierować się podczas podejmowania decyzji o godzinie publikacji i oczywiście w tym poście Ci je przybliżę!

Kiedy publikować na Instagramie?

W teorii możesz oczywiście publikować posty na Instagramie o dowolnych godzinach. W praktyce jednak taka strategia może pozbawić Cię największego zaangażowania, które Twój post by wygenerował, gdyby został opublikowany o innej (lepszej godzinie). Dlatego zanim wciśniesz magiczny przycisk „udostępnij”, przeanalizuj poniższe czynniki.

Jak sprawdzić najlepszy czas na publikację postów?

Jeśli Twoje konto na Instagramie prowadzisz już od dłuższczego czasu, możesz przeanalizować statystyki Twojego konta, aby dowiedzieć się, w jakich godzinach Twoich odbiorcy są najbardziej aktywni.

Aby sprawdzić w jakich godzinach Twoi odbiorcy są aktywni wystarczy, że:

 1. Otworzysz aplikację Instagram
 2. Przejdziesz do widoku Twojego profilu
 3. Klikniesz trzy poziomie kreski w prawym górnym rogu ekranu
 4. Wybierzesz „Statystyki”
 5. Klikniesz „Łączna liczba obserwujących”
 6. Zjedziesz na sam dół ekranu
 7. Informacje o aktywności Twoich odbiorców znajdziesz w sekcji „Najbardziej aktywne pory”

Gotowe! Teraz możesz przeanalizować statystyki aktywności Twojej grupy docelowej. Sprawdź najlepsze dni i najlepsze godziny pod kątem aktywności odbiorców. Optymalny czas na opublikowanie posta to około godzinę/dwie przed największą „górką” aktywności danego dnia.

Przeanalizuj styl życia swojej grupy docelowej

Statystyki Twojego konta to nie wszystko (w szczególności gdy dopiero zaczynasz i nie masz jeszcze zbyt wiele danych na temat swoich odbiorców). Musisz także zastanowić się, jak wygląda standardowy dzień Twojej grupy docelowej. Jeśli masz opracowaną strategię rozwoju konta na Instagramie, z pewnością dobrze wiesz, kim jest Twoja grupa odbiorców i świetnie znasz jej zachowania. Jeśli jednak nie opracowałaś jeszcze strategii, bardzo polecam Ci mojego posta: Strategia rozwoju konta na Instagramie. Dlaczego jest Ci potrzebna?.

Zanim wybierzesz optymalną godzinę na publikację posta, musisz zastanowić się:

 • O której godzinie Twoi odbiorcy się budzą
 • Czy zaglądają do telefonu od razu po przebudzeniu
 • Jak wygląda ich poranna rutyna
 • Kiedy są w szkole/pracy
 • Kiedy mają czas na przeglądanie Instagrama
 • O której godzinie idą spać

Uwzględniając odpowiedzi na te pytania, będziesz mogła o wiele lepiej dopasować godziny publikacji swoich treści na Instagramie!

Nie zapomnij eksperymentować z czasem publikacji

Jest jeszcze jedna sztuczka, o której koniecznie chciałabym Ci powiedzieć! Nie jest to sposób, który działa na wszystkich kontach, ale jest to sposób, który z pewnością warto przetestować. Możesz spróbować opublikować post o bardzo nietypowej godzinie. Na przykład o 5 rano lub w środku nocy w dni powszednie.

W teorii to rozwiązanie może wydawać się kontrowersyjne. Przecież statystyki konta (zapewne) nie sugerują, że jest to najlepsza pora na udostępnianie postów. Ponadto logiczne wydaje się, że w takich godzinach zaangażowanie będzie mniejsze – w końcu … obserwatorzy śpią, prawda?

Nie do końca! Oczywiście może okazać się, że w tych godzinach Twoja grupa docelowa jest nieaktywna, ale może okazać się również, że Twoje posty opublikowane o tak niestandardowych porach zdobędą większe zaangażowanie niż te opublikowane o regularnych godzinach. Dlaczego? Ponieważ w tym czasie konkurencja jest bardzo mała.

Mało kto publikuje nowe treści w środku nocy, więc jeśli Ty to zrobisz, Twój post z dużym prawdopodobieństwem okaże się jedynym i pojawi się na głównej tablicy wszystkich Twoich obserwatorów, którzy akurat tego dnia obudzili się wcześniej lub poszli spać później.

Brzmi sensownie, prawda? Dlatego koniecznie przetestuj również tę strategię!

Udostępnij ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *