Blog

Jak prowadzić profil firmowy na Instagramie?

Jeśli prowadzisz biznes, z pewnością wykorzystujesz (lub masz zamiar wykorzystywać) kanały social media (na przykład Facebooka lub Instagrama) do rozwoju swojej firmy oraz pozyskiwania potencjalnych klientów. Zdarzyło Ci się zastanawiać, jak prowadzić konto firmowe na Instagramie? Jak często publikować nowe posty i efektywnie pozyskiwać nowych obserwatorów? Jeśli tak, to jesteś w dobrym miejscu. Tego wszystkiego dowiesz się z tego artykułu!

Jak założyć konto firmowe na Instagramie?

Stworzenie konta firmowego na Instagramie jest bardzo proste! 

Aby zmienić swoje konto na Instagramie na firmowe, wystarczy że:

  1. Przejdziesz do widoku swojego profilu
  2. Klikniesz ikonę trzech poziomych kresek w prawym górnym rogu ekranu
  3. Klikniesz „Ustawienia”
  4. Przejdziesz do zakładki „Konto”
  5. Na samym dole ekranu wybierzesz polecenie „Przełącz typ konta”
  6. Wybierzesz opcję „Przełącz na konto firmowe”
  7. Gotowe! Od teraz Twoje konto na Instagramie będzie kontem firmowym.

Jak prowadzić profil swojej firmy?

Zanim zaczniesz rozwijać swoje firmowe konto na Instagramie, musisz się do tego przygotować od strony strategicznej. Dzięki temu zaoszczędzisz masę czasu w przyszłości oraz będziesz mieć dużo większe szanse na powodzenie Twoich działań.

Zaplanuj strategię

Jeśli planujesz „na poważnie” prowadzić firmowego Instagrama, musisz mieć strategię! Strategia to nie tylko harmonogram postów. Strategia to opracowanie pełnego planu, który ma doprowadzić Cię do określonego celu. Dzięki niej Twoje działania będą spójne, a ty zyskasz wiedzę, jakie posty tworzyć i czego potrzebują Twoi odbiorcy. 

Jeśli chciałabyś dowiedzieć się więcej na temat planowania strategii, koniecznie przeczytaj mojego posta na blogu: Strategia rozwoju konta na Instagramie. Dlaczego jest Ci potrzebna?.

Zadbaj o wartość dla odbiorcy

Jednym z najczęstszych błędów, jakie widuje na firmowych profilach na Instagramie, jest brak wartości dla odbiorcy. W skrócie – konta tego typu bardzo często opierają swoje publikacje w 100% na sprzedaży lub prezentacji efektów swojej pracy (co również w domyśle jest contentem sprzedażowym). Potencjalny obserwator nie ma żadnego powodu, aby zaobserwować taki profil, ponieważ „w podziękowaniu” otrzyma jedynie komunikaty reklamowe. 

Postaraj się, aby Twój profil biznesowy dawał Twoim obserwatorom coś więcej! Możesz ich edukować, inspirować lub dawać rozrywkę. Zdradź im kilka patentów lub wskazówek, opowiedz historię Twojego biznesu lub zdradź kilka ciekawostek, o których nikt nie wie! 

Jeśli szukasz pomysłu na posty na Instagramie, które będą nie tylko sprzedawać (i sprawdzą się również na kontach biznesowych), bardzo polecam Ci mojego eBooka: 40 pomysłów na content. Dzięki niemu nie będziesz musiała się zastanawiać, jaki post opublikować, aby był wartościowy, a Twoi obserwatorzy będą chętniej zaglądać na Twój profil i wchodzić w interakcję z Twoimi postami!

Angażuj się w relację z obserwatorami

Pamiętaj, że na Instagramie bardzo ważne jest budowanie relacji. Jeśli Twoi obserwatorzy Cię polubią, będą dużo chętniej korzystać z Twoich produktów czy usług. Dlatego tak ważne jest, aby szczerze wchodzić z nimi w dyskusję, odpowiadać na ich komentarze i pytania, organizować różnego rodzaju akcje i zabawy. Bardzo istotnym aspektem angażowania odbiorców są również InstaStories. W szczególności mówione wideo – nagrywając je zmniejszasz dystans między Tobą a Twoimi obserwatorami!

Ile postów na Instagramie publikować?

Nie ma jednej idealnej liczby postów, które powinno się publikować na Instagramie. Jedno jest jednak pewne – najważniejsze to publikować content regularnie. Jeśli masz dużo pracy i wiesz, że nie dasz rady publikować kilku postów tygodniowo – nie stawiaj sobie poprzeczki tak wysoko. Zamiast tego zdecyduj się na jedną publikację tygodniowo. Wybierz częstotliwość, którą będziesz w stanie utrzymać. Jeśli jednak wiesz, że z powodzeniem uda Ci się publikować 2-3 posty tygodniowo – super! Nie ma natomiast potrzeby publikować nowego contentu codziennie. Wyjątek stanowią InstaStories. W tym przypadku warto znaleźć chwilę każdego dnia na dodanie 2-3 kafelków.

Jak zwiększyć rozpoznawalność Twojej marki na Instagramie i pozyskać nowych klientów?

Instagram jest również świetnym narzędziem do budowania świadomości na temat Twojej firmy oraz do pozyskiwania klientów! Ale aby tak się działo, musisz zadbać o to, aby przestrzegać najlepszych praktyk prowadzenia konta firmowego!

Przygotuj dobre Instagram Bio

Instagram Bio jest jedną z pierwszych rzeczy, jaką widzi nowa osoba po wejściu na profil. Zadbaj o to, aby było dobrze napisane, aby zdradzało, czym się zajmujesz i zachęcało do zaobserwowania Cię. Zastanów się, jakie informacje warto tam umieścić, a jakie są mniej istotne dla Twojej grupy docelowej. 

Chcesz poznać najlepsze praktyki dotyczące Instagram Bio? Koniecznie przeczytaj mój post na blogu: Jak stworzyć skuteczne Bio na Instagramie?.

Dodaj link do swojego sklepu lub strony w Bio

Jeśli masz sklep lub stronę internetową, koniecznie umieść do niej link w Bio. Dzięki temu użytkownicy Instagrama od razu będą mogli zapoznać się z Twoją ofertą produktową lub usługową, poznać lepiej Twoją markę oraz dowiedzieć się czegoś więcej na Twój temat. Nie zapomnij wspomnieć w opisie do czego prowadzi ten link. Dzięki temu odbiorca chętniej w niego kliknie.

Zadbaj o identyfikację wizualną

Instagram bez wątpienia jest kanałem społecznościowym, na którym bardzo liczy się estetyka. Dlatego koniecznie zwróć uwagę na to, aby Twoja identyfikacja wizualna była spójna. Określ styl swoich grafik, którego będziesz się trzymać. Jeśli Twoja marka ma logo, umieść je w avatarze. Jeśli nie, wybierz zdjęcie, które będzie spójne z Twoją działalnością i będzie pasować do estetyki profilu.

Skorzystaj z reklamy lub promowania

Jeśli chcesz zwiększyć zasięgi, świadomość na temat Twojej marki w internecie, a nawet poszerzyć grono obserwatorów, możesz skorzystać także z reklamy lub promowania na Instagramie. To świetny sposób, aby rozwinąć profil Twojej firmy nawet jeśli nie dysponujesz dużym budżetem reklamowym. 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat korzystania z działań reklamowych na Instagramie? przeczytaj mojego posta na blogu: Ile kosztuje reklama na Instagramie i czy warto promować/reklamować profil?. Znajdziesz w nim odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania odnośnie reklam w Social Mediach.

Jakich hashtagów używać na profilu firmowym na Instagramie?

Jeśli zależy Ci na dotarciu do jak największej grupy odbiorców, nie zapomnij o stosowaniu hashtagów w Twoich postach. Najważniejsze, abyś stosowała frazy, które Twój potencjalny obserwator mógłby chcieć wyszukać. Jeśli działasz w branży usług lokalnych, bardzo istotne będą hashtagi określające lokalizację oraz rodzaj usługi. Jeśli chciałabyś dowiedzieć się wszystkiego, co musisz wiedzieć o hashtagach, koniecznie obejrzyj mój film na YouTube na ten temat.

Jak zwiększyć liczbę obserwujących na koncie biznesowym?

Jest wiele sposobów na to, aby zwiększyć grono obserwujących na profilu firmy na Instagramie. Jednym z nich jest skorzystanie z reklamy lub funkcji promowania. Jeśli chcesz poznać sposób na ustawienie skutecznej reklamy na pozyskiwanie obserwatorów na Instagramie, koniecznie sprawdź mojego eBooka: Jak ustawić skuteczną reklamę na pozyskiwanie obserwatorów. I jak promować posty na Instagramie. Zdradzam w nim sposób na ustawienie skutecznej reklamy, którą przetestowałam wielokrotnie na kontach moich oraz moich klientów. Jeśli lubisz gotowe i sprawdzone rozwiązania, które oszczędzą Ci masę wysiłku, a także niepotrzebnych inwestycji na nieskuteczne działania reklamowe, ten eBook jest dla Ciebie! 

Udostępnij ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *